Infolinka 541 212 450Alergie na prací prostředky

Otázka:

Dobrý den, jsem od malička alergik, užívám Symbicort na astma, je mi 36 let. V poslední době se mi vrátil atopický ekzém, který se mi dělá na rukách, v předloktí a na obličeji. Začala jsem mít i alergie na potraviny, takže nemůžu skoro požít žádné ovoce a některou zeleninu. Tím, že mám malé děti je pro mě utrpení jenom vyndavání a věšení prádlo z pračky, používáme gely pro děti, ale nevím proč musí být všechny ty prášky tak navoněné. Stačí, abych na prádlo sáhla a ač dávám 2x máchání, tak se mi osypou ruce a stačí sáhnout na obličej a problém je na světě. Bohužel se mi poslední půl rok stává, že se ráno probudím a mám opuchlý obličej, oční víčka a ruce, že jakmile chci ohnout prsty, tak mi popraská kůže na rukách i když na nich zrovna nemám žádný ekzém a hlavně v místě kloubů je to dosti bolestivé. Léčim se s hypotyreozou a na orl mi zjistili neprůchodnost čelistních dutin na levé straně, užívám Moncastu, která mi trošičku pomáhá při léčbě ucpaného nosu, protože jinak mám dost silné bolesti hlavy. Cítím se jako v začarovaném kruhu a vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti je to o nepříjemné.

Tazatel:

Tereza

Odpověd:

Dobrý den, Terezie,

jestli to správně chápu, trápí Vás hlavně ta kontaktní alergie na parfémy v pracích prostředcích. Napadá mě jediné rozumné doporučení: Zkuste používat přípravky, které neobsahují žádné vonné látky a to ani ty přírodní. Najdete je pod značkou Ecover Zero.

Pokud budou Vaše potíže přetrvávat, zkuse se zaměřit na kosmetiku - šampon, lak na nehty nebo sprchový gel. I ty bývají častým zdrojem alergenů nebo dráždivých přísad.

Držíme Vám palce!

Michal, ProAlergiky.cz