Infolinka 541 212 450Alergia na teplo

Otázka:

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či ste sa niekedy stretli s alergiou na teplo, nie na slnko. Prejavuje sa mi to rovnako ako u iných alergia na chlad. Čiže červené fľaky, ale nesvrbia ani nepuchnú. Samozrejme to nie je pekné na pohľad. Zvyčajne to mám po horúcej sprche, keď sa opaľujem, alebo keď sa mi telo prehreje pri športe. Prosím o poskytnutie akejkoľvek informácie ohľadom liečby. Ďakujem

Tazatel:

Dominika

Odpověd:

Dobrý den,

Vámi popisované příznaky bych označila jako reflexní tepelnou kopřivku (neboli cholinergní kopřivku, slovensky žihľavku). Tyto se zařazují mezi fyzikální kopřivky. Tepelná konktaktní kopřivka také existuje, ale je velmi vzácná.

Cholinergní kopřivku mohou vyvolat nejen fyzikální, ale i emociální podněty. Patří k častěji se vyskytujícím fyzikálním kopřivkám a jejich průběh je obvykle mírný. Je častá u dospívajících a mladších dospělých, většinou přetrvává více let, u některých potíže samy odezní.

Provokujícím faktorem bývá pasivní přehřátí organismu (koupel, sauna), cvičení nebo jiná fyzická námaha spojená se zapocením, nebo také silné emoce. Hlavním předpokladem výsevu je zřejmě pocení.

V léčbě se doporučuje vyloučení provokačních faktorů. Výsevům lze zabránit chladnou koupelí, přiložením ledu na ruce a nohy nebo antihistaminiky (léky proti alergii) podanými 3 hodiny před očekávanou zvýšenou tělesnou námahou či pravidelně.

S pozdravem

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.