Infolinka 541 212 450Vyrážka po hlávkovém salátu

Otázka:

Dobrý den, před měsícem se mi udělaly bolestivé pupínky-vyrážka nejdřív na krku, pak na rukou a na břiše. I po použití pudru s mentolem léčba jednoho pupínku trvala i 14 dní, pupínky se objevovaly další a další. V té době jsem jedla hlávkový salát - doma vypěstovaný ve foliaku, ke kterému jsem si udělala sladkou octovou vodu. Salát momentálně nemám a pupínky se zahojily a nové se netvoří. Je možné že ty pupínky byly z hlávkového salátu nebo octové vody? Nebo to byla kombinace jídla nebo nevím. Nikdy jsem neměla na nic alergii, jsem žena 56 let. Bojím se jíst další hlávkový salát, který mi na zahradě dozrává. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Magda

Odpověd:

Dobrý den, Magdo,

alergie na hlávkový salát je velmi vzácná, mohla by se teoreticky vyskytnout u lidí s pylovou alergií na pylyněk, heřmánek nebo ambrózii. Ocet není alergenem, ale může dráždit třeba osoby s atopickým ekzémem, což Vy evidentně také nejste.

Vzhledem k tomu, jak dlouho Vám pupínky přetrvávaly, je souvislost s potravinovou alergií velmi nepravděpodobná (mrkněte na článek popisující příznaky potravinové alergie). Proto zkuste hlávkový salát konzumovat i nadále.

Pokud se podobná vyrážka objeví znovu, určitě s ní zajděte k lékaři. Příčin může být opravdu mnoho, třeba i infekce.

Opatrujte se,

Michal, ProAlergiky.cz