Infolinka 541 212 450Pupínky kolem obočí - alergie na kosmetiku?

Otázka:

Dobrý den, moc bych prosila o radu. Podle alergologických testů na předloktí mi vyšla alergie na jarní pyly – břízovité 5/5, peří 5/5, na pyly trav 10/10 a na ječmen, oves, pšenici 5/5. K tomu se později přidala i alergie na kosmetiku, ale jen v obočí – mini, mini pupínky, plasticky vystouplé, stále růžové. Totéž na bradě. Když to potřu sádlem, jakoby nabobtnají. Dosud mi nikdo neřekl (kožní,alergo), oč se jedná??? Používám na obličej jen převařenou vodu, sádlo a antihistaminika. Přesto mi stále po něčem natékají rty. Mám trochu podezření na Desloratadine, ale jistá si nejsem. Prosím také o radu, jakým potravinám se vyhýbat v případě alergie na obiloviny, možná jím něco, z čeho mi rty otékají. Kromě Trittica na spaní již žádné léky neužívám, psychicky to nesu velice špatně. Děkuji za radu. Věra

Tazatel:

Věra

Odpověd:

Dobrý den, Věro,

nepíšete, jak jste dospěla k tomu, že máte alergii na kosmetiku. Vyrážka v obličeji a otoky rtů totiž mohou mít řadu jiných příčin, nejen přecitlivělost na kosmetiku, ale mohou opravdu souviset s Vaší potravinovou alergií.

V každém případě můžete vyzkoušet nějakou hypoalergenní kosmetiku, ať nemusíte používat sádlo.

Antihistaminika jako desloratadine by měla spíše působit PROTI alergickým reakcím, i když je vzácně možná jejich nesnášenlivost.

Při alergii na pšenici, ječmen a oves (možná Vám bude vadit i žito) byste vlastně měla dodržovat bezlepkovou dietu. Seznam rizikových potravin najdete v článku Bezlepková dieta.

Držíme palce a neztrácejte naději!

Michal, ProAlergiky.cz