Infolinka 541 212 450IgE mediovaná reakce na potraviny

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla něco o výsledku mé dcery. Má časté kašovité stolice třeba 6x za den, celkově je menší /pod 3. percentilem/ a hubenější/na 10percentilu/. V prosinci ji budou 3roky. Na genetice ji byly zjištěny zvýšené IgG a IgA proti laktoze a kaseinu. Odeslána na alergologické vyšetření. Zde ve výsledku: specifcké IgE- směs ořechů, bílek, soja, treska, BKM, směs zeleniny a ovoce, laktoza Neprokazujeme IgE mediovanu reakci na potraviny de specifických IgE, pravd. se nejedná o IgE mediovanou reakci. Co toto znamená? Má tedy nějakou alergii, nebo jen nějakou nesnášenlivost? Co znamená mediovaná forma? Máme sledovat jídelníček. Děkuji za odpověď

Tazatel:

Lucie

Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

pojem IgE mediovaná reakce znamená alergickou reakci zprostředkovanou imunoglobuliny typu E (druh imunitních protilátek). IgE reakce je tedy "klasická" alergie.

Jenže reakcí na potraviny existuje spousta, například takzvané non-IgE alergie, které jsou zprostředkovány jinými protilátkami než IgE, například IgA nebo IgG. Ale existují i reakce, do kterých není imunitní systém zapojen vůbec - například intolerance laktózy, která je způsobena nedostatkem enzymu štěpícího mléčný cukr.

Zvýšené IgG proti kaseinu může znamenat narůstající toleranci vůči této mléčné bílkovině. Žádnou "klasickou" alergii. IgG a IgA protilátky proti alergenům se obecně považují spíše za neprůkazné.

Jídelníček si určitě evidujte, pomůže Vám k tomu tabulka, kterou najdete v našem článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí.

Pro vyloučení laktózové intolerance by bylo vhodné vyšetření na gastroenterologii.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz