Infolinka 541 212 450Astma jako projev nesnášenlivosti lepku

Otázka:

Dobrý den,syn - již ve 2 letech a 4 letech mu z krevního testu vyšel výsledek :"nesnášenlivost lepku",nyní v 6ti letech opět podstoupil krevní testy (čekám na výsledek), je bronch. astmatik. Trpí od mala pouze brochitidami, nikdy neměl problémy s vyprazdňováním - stolice OK,normálně prospívá - jeho postava je akorát a sportuje /judo,lyže/, na mléko neměl nikdy reakci. Již jsme zkoušeli (na radu alergoložky) 6 měsíců bezlepkovou dietu,jestli se astma nezlepší, bez úspěchu... Můj dotaz zní: Může být celiak, ikdyž nemá příznaky celiakie, pouze astma?(+ má alergie na pyly, plísně). Moc děkuji za odpověď, Eva /čekalo by nás i útrpné další vyšetření na celiakii, předpokládám, že z krve opět vyjde" "nízká hodnota nesnášenlivosti lepku"/

Tazatel:

Eva

Odpověd:

Dobrý den, Evo,

celiakie může probíhat skrytě, bez příznaků. Údaje vzešlé z krevního testu jsou pro celiakii víceméně orientační, přesnější diagnostickou metodou je biopsie tenkého střeva.

Astma není typickým příznakem celiakie, takže souvislost těchto dvou onemocnění je velmi nepravděpodobná. 

Ale: Píšete, že syn je alergický na pyly. Pokud by šlo o pyly trav, pak by syn mohl být přecitlivělý i na obiloviny, které se jedí, tzn. pšenici, žito apod. A ty obsahují právě lepek. Šlo by v podstatě o alergii na mouku/lepek, která se dá rovněž prokázat krevním testem - zjišťuje se hladina protilátek typu IgE.

Další informace najdete v našem článku Rozdíly mezi alergií na lepek a celiakií.

Je dost pravděpodobné, že příčina astmatu u Vašeho syna je někde jinde než v lepku nebo obecně v potravinách. Mohou to být domovní plísně, roztoči nebo zkrátka nějaký jiný alergen, který u něj doposud nebyl testován. Navíc u některých astmatiků se ani souvislost s alergií neprokáže.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz