Infolinka 541 212 450Užívání léků při alergii + alergie a dárování plazmy + laserové odstranění alergické rýmy

Otázka:

Dobrý den. Dovolím se zeptat na čtyři otázky: Měl jsem předepsán lék Desloratadine Actavis 5 mg, který jsem bral dosud. V lékarně však jej neměli a dali mi náhražku Jovesto. Jaký konkrétní rozdíl může být v těchto lécích, kdy by měli mít údajně stejný stejný obsah účinné látky?Není jeden třeba zastaralý a druhý lépe snášející? No a druhá otázka se týká samotného užívání, mám alergii na prach, roztoče a dřeviny s pyly, je nutné tabletku užívat každý den? Jinak mám odzkoušené, že když jsem byl na plazmě, že tři dny ji klidně můžu vynechat a není to na ničem znát. Občas mám sevřený nos, závislé hodně na počasí a někdy v noci pociťuji těžší průchodnost. Teď ještě přidám třetí otázku, je vhodné pravidelně při alergii darovat plazmu. Primář uvádí, že to často působí prospěšně na imunitu. S krví mám problém, že stále vykazuje nížší velikost červených krvinek, nějaké číslo 68, kdy však údajně pro dárcovství plazmy to nevadí. No a nakonec bych se zeptal na možnost léčení alergické rýmy formou laseru. Svědění očí či nějaký výtok z nosu, kromě přirozené reakce v chladu a tak nemám. Spíše většinou pocit horší průchodnosti nosu je podle mne subjektivně dán občasným různě velkým nočním krvácením na nosní sliznici. Provádí toto pouze soukromé kliniky nebo i st.zařízení a může toto pomoct? Děkuji za odpovědi.

Tazatel:

Patrik

Odpověd:

Dobrý den,

rozdíl mezi lékem Desloratadin Actavis a Jovesto je minimální. Jedná se o stejné množství stejné účinné látky, jen výrobce je rozdílný.

Nedokážu posoudit, zda je nutné tablety ve vašem případě užívat pravidelně, vhodnější by byl osobní pohovor. Záleží na příznacích alergické rýmy, zda máte projevy astmatu - kašel, dušnost, zda trpíte na častější nachlazení atd.

Nevím o žádné studii, která by ukazovala prospěšnost darování plasmy pro alergiky, nevidím důvod, proč by toto mělo být výhodné.

Podle mých informací laserovou operaci nosních sliznic provádí pouze soukromá zařízení. Bylo by vhodné, aby jste byl vyšetřen lékařem ORL (nosní-krční-ušní), který dokáže po podrobném vyšetření určit nutnost eventuálního operačního výkonu.

Při podobných nosních potížích je vhodná konvička na průplach nosu.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.