Infolinka 541 212 450Roztoči v lůžku a akné

Otázka:

Dobrý den,, nedávno mi byla zjištěna alergie na roztoče, chtěla bych se prvně zeptat, zda mohou roztoči v lůžkovinách způsobovat akné? A zároveň, zda mi postačí koupě povlaků na matraci, peřinu a polštář. Spolu s koupí vysavače bych se dostala na poměrně vysokou částku... Děkuji.

Tazatel:

Veronika S.

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

o tom, že by běžní domácí (prachoví) roztoči způsobovali akné, nemáme žádné věrohodné informace. Alespoň v tom smyslu, že by se alergie na roztoče projevovala ve formě akné. Tato alergie se může na pokožce projevit, ale spíše ve formě kopřivky (nehnisavých pupínků) nebo ekzému.

Akné a alergie na roztoče ale mají společné jedno řešení: zvýšenou hygienu lůžka, to znamená zejména častější převlékání povlečení.

Co se týká snížení roztočových alergenů, protiroztočové povlaky jsou základním a nejdůležitějším opatřením. Odříznou totiž hlavní zdroj roztočových alergenů, kterým jsou postele. Při lehčí alergii na roztoče to může úplně stačit. Doporučuji tedy ošetřit postel alergika protiroztočovými povlaky a po pár týdnech budete schopna vyhodnotit, jestli byl tento krok dostatečný, nebo bude třeba zaujmout ještě další opatření (lepší vysavač, přípravky proti alergenům apod.).

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz