Infolinka 541 212 450Nevím si rady s atopickým ekzémem u svého miminka

Otázka:

Dobrý den, náš syn (7měs) má zřejmě atopický ekzém. Hodně to má na tvářičkách, to má červenou a hrubou kůži, dále má projevy na nártu - suchá načervenalá kůže. Kojen byl malinko, v podstatě je spíše od narození na UM. Měli jsme těžký porod, od narození byl hodně flekatý, měl milia v obličeji. To vše časem vymizelo. V porodnici měl mléko ProBeba, doma jsme začali dávat Nutrilon. V ca 3 měsících se mu zhoršily ty tvářičky, dostali jsme na kožním advantan, což zabralo hned. Nasadila jsem ještě bezlaktozové mléko AL110 a bylo to lepší. ale pak se to po nějaké chvíli opět zhoršilo. Byla jsem v nemocnici, tak jsem si říkala, jestli to nemůže být tím. Do toho jsme zaváděli příkrmy. No po těch projevech jsem to začala řešit a více studovat. Momentálně jsme se tedy vrátili zpět k mléku, dávám Nutrilon Allergy care 2 týden, ale zlepšení teda nevidím, i když to může být zhoršené tím, že před týdnem měl syn horečky a proběhla asi 5 nebo 6 nemoc, prostě vyrážka na hlavě a těle. Tvářičky má opravdu červené, čelo a okolí očí má kůži světlou. Měli jsme odložené očkování kvůli komplikacím při porodu, ale čeká nás to v blízké době. Nevim, jestli do tohoto očkování nechat (vůbec bych neočkovala nejradši). Nějak si vůbec nevím rady, jestli dále to mléko Nutrilon allergy care vůbec používat, jestli třeba namazat tím advantanem a pokračovat ještě s Nutrilon allergy care, nebo jestli ještě pokračovat s Nutrilon allergy care a advantanem mazat až po očkování, aby se lépe zahojilo? děkuji moc za odpověď.

Tazatel:

matesnas

Odpověd:

Dobrý den, mladá paní,

faktorů, které mohou zhoršovat atopický ekzém, je celá řada. U mnoha miminek se ekzém opravdu zhoršuje po konzumaci mléka, což je způsobeno alergickou přecitlivělostí na mléčné bílkoviny, ale nikoliv intolerancí laktózy. Probíhající infekce ekzém provokovat může, stejně tak prodělané očkování.

Jak je to u Vás, je bohužel z Vašeho popisu těžké odhadnout. Některé děti se silnou alergií na mléko nesnášejí ani Nutrilon Allergy Care a musí se zvolit preparát s ještě vyšším stupněm štěpení bílkovin.

Doporučuji Vám, abyste se synem podstoupili takzvaný eliminačně expoziční test. Ten by měl potvrdit nebo vyvrátit, jestli u Vás ekzém souvisí s potravinami.

Kromě kordikoidní mastičky, která se používá pouze krátkodobě a pouze na nejvíce postižená místa, je důležité používat kvalitní promašťující kosmetiku. Výběr závisí na tom, v jaké fázi se nachází ekzém. Poradí Vám článek Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz