Infolinka 541 212 450Kdy seznámit kojence s alergeny?

Otázka:

Dobrý den, měla bych prosím dotaz na "imunologické okénko" u kojenců. Můj syn byl předčasně narozený a od druhého měsíce není kojený, ale krmený nutrilonem. V příštím týdnu dosáhne konce 4.tého měsíce gestačního věku - tedy kdyby se narodil tak jak má - příští týden mu budou 4 měsíce... Slyšela jsem, že od 4 tého měsíce věku je dobré "seznámit" dítě s alergeny. Ne nutně formou plnohodnotných příkrmů, ale zkusit mu dát do pusy například kuličku makové nebo ořechové náplně z koláče do pusy.... Kde bych se o tomto prosím mohla dovědět více a je toto správný přístup? děkuji mnohokrát za odpověď! s pozdravem Lhotská

Tazatel:

Hana

Odpověd:

Dobrý den, paní Lhotská,

na téma příkrmů jsme zpracovali článek. Jde sice o příkrmy pro dítě s alergií (na mléko), dle Vašeho popisu předpokládám, že dítě alergií netrpí, z článku můžete určitě také vycházet.

Normálně začněte nealergizujícími potravinami, cuketa, dýně, brokolice, banán, rýže atd., a to každý den 2-3 dny stejná potravina, kvůli tomu, aby se případné reakce vychytaly, a po cca 14ti dnech můžete zařadit i lepek - oves nebo klasickou pšenici, ale mák, ořechy…na to je čas, s nimi nepospíchejte. Když se to zkusí třeba v 9M, nic se neděje a ničím svoje dítě neochuzujete.

Věra Zíková