Infolinka 541 212 450Zjištěna alergie na formaldehyd, kobalt, nikl a quaternium 15. Pomůže něco jiného než Analergin?

Otázka:

Dobrý den, nedávno mi zjistili, že mám alergii na formaldehyd, kobalt, nikl a quaternium 15. Nic mi na to nedali, jen analergin. Sem tam se mi vytvoří červený flíček převážně na rukou a krku. Když to lehce poškrábu vytvoří se mi jako by puchyřek a po nějaké době to zmizí. Když si dám zlaté prstýnky, natečou mi prsty. Chtěla jsem se jen zeptat jestli opravdu na to není nějaký jiný lék, který by mi pomohl. Je to docela nepříjemné. Pracuji v sázkové kanceláři. Ještě jsem se objednala na imunologii. Děkuji vám za radu.

Tazatel:

Ingrid Sikorová

Odpověd:

Dobrý den,

je potřeba se důsledně vyhýbat daným alergenům. Podrobnější informace k jednotlivým alergenům, jak se nazývají, na co se používají a v čem jsou obsaženy:

quaternium 15

kobalt - chlorid kobaltnatý

formaldehyd

nikl - síran nikelnatý

Pokud i přesto přetrvávají kožní potíže, pak je ke zvážení pravidelné užívání léků proti alergii (antihistaminik) - buď Analerginu nebo některých antihistaminik z novější generace (Xyzal, Aerius, Xados, Tamalis, Ewofex). Pokud jste nebyla vyšetřena na alergologii (většinou se náplasťové testy provádí na kožní ambulanci), pak doporučuji ještě doplnit alergologické vyšetření.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.