Infolinka 541 212 450Je možné z alergie vyrůst?

Otázka:

Dobry den. 5 rocnemu synovi vyslo vysetrenie na Niox pristroji-feno vysetrenie 30 ppb. Spirometriu mal v poriadku. Co to znamena? Ma astmu? Tiez mu zistili alergiu na roztoce, je mozne ze 5 rocne dieta z toho vyrastie alebo tych alergii bude pribudat. Ja a muz alergici nie sme,kojila som syna 18 mesiacov, nechapem ze ma alergiu. Pouzivala som do jeho 3 rokov antibakterialne obrusky ked sme boli vonku a ked mal spinave ruky utierala som mu tym rocicky a na doma antib. mydla, mohlo mu toto vyvolat alergiu? Tiez syn nechodi do skolky, chory teda nebyva, bolo by lepsie keby chodil a bol chory, teda ze by sa stimulovala imunita a neboli by alergie? Dakujem za odpoved

Tazatel:

nella

Odpověd:

Dobrý den,

důležité je, jaké má váš syn potíže, proč jste absolovovali vyšetření na alergologii? Samotné výsledky testů nemusí nic znamenat, pokud syn nemá rýmu, pokašlávání nebo zahlenění. Průběh onemocnění je těžko odhadovat, u každého jedince je vývoj jiný, někomu se alergie zhoršují, někomu naopak zlepšují. Obecně platí, že u chlapců se v období puberty alergické potíže zmírní.

Pobyt ve školce vnímám jako vhodný, prospěšný pro imunitní systém dítěte - pokud je dítě v předškolním věku izolované od dětského kolektivu, nedostane imunitní systém šanci se vyvinout.

Je pravda, že zvýšené hygienické návyky brzdí vývoj imunitního systému a můžou být rizikovým faktorem pro alergická onemocnění.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.