Infolinka 541 212 450Příkrmy při alergii na vaječný bílek

Otázka:

Dobrý den, mé dcerce byla v 8.měsících zjištěna silná alergie na vaječný bílek, není kojena již od druhého měsíce a nyní po zjištění alergie pije Nutrilon Allergy Care, jsem trochu zoufalá, neb vůbec nevím jaké jí mám dělat svačinky, když nemůže piškoty, pečivo atd, nebyly nám doporučovány ani mléčné výrobky, tedy je na ovocných a zeleninových příkrmech a nemléčné rýžové kaši, byla bych moc vděčná, jestli mi můžete poradit, čím její jídelníček obohatit, spíše cose svačinek týče. Moc Vám děkuji za Váš čas Koblížková Lenka

Tazatel:

Lenka Koblížková

Odpověd:

Dobrý den,

můžete dcerce dávat jakoukoli nemléčnou obilnou kaše rozmíchanou v rýžovém (Reis drink - mají v DM) nebo ovesném (Dinkel drink) mléce nebo v Nutrilonu allergy care. Z kaší např.: kukuřičná, jáhelná, pohanková, atd.(Zdravá výživa). Další možností jsou ovesné vločky s hruškou, či jiným ovocem, které dcerka snáší dobře, případně zelenina, kterou dcerka snáší. Případně rýžový dezert (lze sehnat v Zdravých výživách).

Můžete podávat pečivo (klasický chléb - čtěte složení a vyberte ten s co nejjednodušším složením;  rohlík - zde většinou nejsou ani mléčné bílkoviny, ani vejce-doporučuji ještě zjistit u výrobce)  + kvalitní  šunka nebo pomazánka.

Příklady pomazánek:

avokádová pomazánka

1 ks cibule

1 ks avokádo

sůl,olivový olej

Zralé větší avokádo podélně rozkrojíme, vyloupneme pecku a vydlabeme.Přidáme malou oloupanou cibuli a rozmixujeme do hladké kaše. Avokádovou pomazánku ochutíme solí,  přidáme pár kapek olivového oleje.

a přidám další tip:

dýňová pomazánka

250 g dýně hokaido 

mořská sůl bazalka olivový olej 

Dýni nemusíte loupat, stačí očistit ji kartáčkem. Odstraňte část dužiny obsahující semínka, nakrájejte dýni na půlměsíčky, lehce osolte a smíchejte s trochou oleje. Poklaďte na pečicí papír a pečte cca 40 minut na 180 stupňů. Vychladlou dýni rozmixujte do jemna, přidejte zbylé suroviny a důkladně promíchejte.

Případně inspiraci můžete najít i v databázi receptů.

Ing. Věra Zíková.