Infolinka 541 212 450Kopřivka po těle po pořízení nové pohovky

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně alegrické reakce. Je to zřejmě jistý typ kopřivky, vyskytuje se po celém těle, ale začala v podpaží, tříslech, loktech a kolenou. Celý život žiji bez alergií, v posledních letech na jaře mám mírnou sennou rýmu. Ale k věci, mám podezření, že je to reakce na novou pohovku, nedávno koupenou. Chci se zeptat, zda je to možné, nemusím na ní ani sedět, ale celkem silně "zapáchá". Samozřejmě reakce může být i od něčeho jiného (máme psa), ale nikdy jsem takové problémy neměl, ale začaly až po pár dnech po přivezení nové pohovky. Chtěl jsem se zeptat, zda-li s tím nemáte nějakou zkušenost nebo vysvětlení. U lékaře jsem již samozřejmě byl, mám druhý den léčby a mírné zlepšení. Děkuji.

Tazatel:

Jan Novotný

Odpověd:

Dobrý den, Jane,

alergická reakce na nový nábytek v domácnosti je možná, zvlášť projevila-li se krátce po jeho pořízení. Přímou zkušenost nemáme.

Předpokládám, že reagujete na nějaké chemikálie, které byly při jeho výrobě použity, popř. materiál. Nejjednodušší cestou, jak zjistit, jestli je původce potíží pohovka, je, že se jí budete několik dnů vyhýbat. Pokud potíže ustoupí, máte téměř jistotu. Pokud budou vaše potíže přetrvávat delší dobu, nebo se zhoršovat, doporučovala bych návštěvu i alergologa.

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz