Infolinka 541 212 450Jakým potravinám se vyhnout při bezmléčné a bezlaktózové dietě?

Otázka:

Dobrý den, mé dceři (12let)byla nyní alergologem diagnostikována alergie na kravské mléko i vysoká citlivost na laktózu (projevem byly občasné střevní potíže). Byla navrhnuta půlroční bezmléčná dieta. Tvrdé sýry by ale prý mohla.?? Zatím jsme mléko ve všech podobách vynechali ze stravy úplně, i z vařeného jídla. Prosím o radu jak přísnou dietu musíme dodržovat? Když je na etiketě napsáno "může obsahovat stopy mléka", také výrobek nesmí jíst? Může jíst výrobky z kozího nebo ovčího mléka? Co to je alergie na POTRAVINY 5? (Intolerance-Kravské mléko IgG 1,4/ IgM 3,79)(Alergie kr.mléko IgE 0,48, Potraviny 5 IgE 0,40)(Imunoglobin E 295,70) Děkuji Jana Primasová

Tazatel:

Jana Primasová

Odpověd:

Dobrý den,

byla-li diagnostikována alergie na kravské mléko, pak je třeba se vyhýbat veškerým mléčným produktům. Bezmléčná dieta je přísnější než bezlaktózová. Více informací můžete načerpat v článku Bezmléčná dieta při alergii na mléko – dospělí a starší děti, informace o intoleranci laktózy a bezlaktózové dietě.

Obecné informace o alergii na mléko, resp. mléčné bílkoviny naleznete zde.

Jelikož uvádíte, že se objevovaly občasné potíže, můžete po několika týdnech zkusit např. klasické máslo a pozorovat, zda se příznaky vrátí.

Vykazované hodnoty z testů ještě sami o sobě nemusí nic znamenat, jsou tací alergici, kteří mají hodnoty vysoké, ale příznaky minimální a naopak.    

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz