Infolinka 541 212 450Puchýřky a alergie na síran nikelnatý

Otázka:

Dobrý den. Dělají se mi drobné puchýřky až shluky puchýřků na dlaních. Byla jsem u dermatologa a ona nedokázala přímo specifikovat o jaký problém se jedná. Dala mí emulzi Triamcinolon,kterou když si na natřu na dlaň, tak puchýřky zaschnou.Zhruba za 14dní až 3 týdny se mi vytvoří znovu. Paní doktorka mě testovala na různé alergeny a byla mi zjištěna pozitivní reakce na síran nikelnatý. Je možné aby se mi reakce tvořila pouze na dlaních (třeba na prstech se mi netvoří a nosím prsten z bílého zlata)?

Tazatel:

Monika

Odpověd:

Dobrý den,

pokud jsem tomu dobře rozuměla, byla jste vyšetřena pouze na dermatologii, tj. u kožního lékaře. Doporučuji ještě vyšetření u alergologa/imunologa, kde byste podstoupila jiný druh vyšetření na alergeny, ev. i imunologické vyšetření k vyloučení jiného onemocnění, které se projevuje vznikem puchýřků.

Síran nikelnatý pravděpodobně není jediný spouštěč vzniku puchýřků. Pokožka rukou přijde během dne do kontaktu se značným množstvím úklidových prostředků, chemických látek apod. Doporučuji tedy být opatrná při běžných denních činnostech (jak mytí, hygiena, tak úklid v domácnosti). Je vhodné pořídit si kosmetiku (včetně mýdla) či úklidové prostředky s minimem chemických či iritačních látek.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,

přikládám odkaz na vhodné kosmetické a čisticí prostředky pro ekzematky a osoby s citlivou pokožkou.

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz