Infolinka 541 212 450Invalidní důchod na atopický ekzém?

Otázka:

Dobrý den, již od mala trpím atopickým ekzémem, někdy je to lepší a někdy horší! Kolikrát záleží i na počasí. Ještě studuji, obor kuchař ale dělá mi to velké problémy, mytí nádobí, míchání se v okořeněném mase atd.... když jdu na brigádku knám do kartonexu( firma s krabicemi) je to snad ještě horší, mám šíleně svědivé ruce až do krve... Pokud mi to i do budoucna bude dělat problémy, mám nárok na iv´nvalidní důchod? a pokud ano kde mám co a jak vyřídit? moc děkuji za radu :)

Tazatel:

Lucka

Odpověd:

Dobrý den,

atopický ekzém je chronické onemocnění kůže, které může výrazně znepříjemňovat život. Pro pacienta přináší spoustu omezení a potřebu neustále pravidelně pečovat o pokožku a vyhýbat se dráždivým faktorům.

S onemocněním atopického ekzému je důležitá i volba povolání, kde se klade důraz na omezení kontaktu s alergeny a chemikáliemi či prachem.

Vzhledem k tomu, že jsem vás nevyšetřovala, nedokáži říci, zda máte nárok na invalidní důchod. Nicméně je ale potřeba se vyhýbat brigádám a práci, o které víte, že bude probíhat v “problematickém" prostředí.

Obecně - žádost o invalidní důchod podává obvodní lékař, žádost posuzuje lékař lékařské posudkové služby.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.