Infolinka 541 212 450Svědění nosu, vodnatá rýma, kýchání při práci v pizzerii. Může jít o alergii na mouku?

Otázka:

Dobrý den. Pracuji v pizzerie. Dle p. doktorky nejsem alergická na nic, předepsala mi Levocetirizin. Nicméně se u mě vyskytují typické příznaky - svědění nosu, vodnatá rýma, kýchání. Ráda bych se zeptala, zda je možno mít reakci na mouku, respektive na roztoče v mouce (dle p. doktorky neexistují) nebo toto může být způsobeno mechanickým drážděním. V tomto případě, jesli existuje nějaké lokální znecitlivění nosu. Děkuji za odpověď Lenka

Tazatel:

Lenka

Odpověd:

Dobrý den,

je možné, že máte typické projevy alergie, léky proti alergii dobře působí, ale v dostupných testech se nenašel konkrétní alergen. Dostupné, námi používané testy, obsahují jen zlomek alergenů, které na nás působí.

Samozřejmě vaše potíže můžou být reakcí na mouku či na jiné její složky (např. látky zlepšující mouku). Pokud jsou vaše alergické potíže vázány na pracovní prostředí, tak se domluvte s paní doktorkou na zvážení konzultace na klinice pracovního lékařství.

V alergologii používáme celou řadu sprayů proti projevům alergické rýmy, některé z nich jsou volně prodejné, např. flixonase, allergodil, atd.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.