Infolinka 541 212 450Chronické zahlenění průdušek a krku

Otázka:

Dobry den.Co se zhorsujicim zahlenenim prudusek a krku??Mam po gastroskopii(bez nalez),bronchoskopii(nalezena lehka atrofie a husty vazky hlen),po krcnich mandlich(opodstatneny vykon)...jsem v peci alergo(injekcni lecba na roztoce),plicni(1x erdomed200,montelukast,dlouhodobe erdomed-1tbl,spirometrie vzdy v norme).Je to dlouhodoby zhorsujici se stav,ktery me zcela vyradil ze sportu a otuzovani,drive ve velke mire.Projevuje se nemoznosti vykaslat hlen,ktery citim v krku a v plicich.Trvale vetsi,ci mensi paleni na pruduskach,v hrtanu a krku.Bez nocnich potizia teplot,vse graduje behem dne.Mam neblahy pocit,ze jsem spatne zalecen,ale vsichni,kdo me osetruji,si mysli opak...hodne me to psychicky vycerpava a chci se vratit opet ke sportu...jak se mam prosim branit a co si myslite o nasazene lecbe,nebo-napada vas neco?.Mimodek ted menim plic.lekare a chci si poridit ultrazvukovy inhalator.Desitky sportovcu jsou astmatici a alergici a jak jim to jede....bohuzel jsem jen clovek z davu a takovym se nedostava....dekuji za vas cas a nazor.

Tazatel:

Michal

Odpověd:

Dobrý den,

bohužel jsem vás nevyšetřovala, tudíž se můžu vyjádřit jen omezeně.

Je dobře, že užíváte Montelukast, je to kvalitní lék. Otázkou je, zda je to léčba dostačující. Vzhledem k tomu, že jste alergický na roztoče, doporučila bych ještě pravidelnou léčbu antihistaminiky (např. xyzal, xados, tamalis, aerius či ewofex). Pravidelně podávaná antihistaminika při alergii na roztoče pomáhají snižovat zahlenění. Pokud by i přes pravidelnou léčbu antihistaminiky přetrvávalo zahlenění na průduškách, pak je otázkou, zda k Montelukastu přidat pravidelnou inhalační léčbu k úpravě alergického zánětu na průduškách? - zeptejte se plicního lékaře.

Pokud nebylo, doporučila bych ještě ORL vyšetření - to by ukázalo, zda například netrpíte polypy či zda by při zduřelých nosních sliznicích a zahlenění bylo třeba nasadit nosní kortikosteroidy (např. Avamys, Nasonex..) Vhodné je i pravidelné užívání konvičky rhinohorn, která zlepší potíže hlavně při tzv. zadní rýmě.

Ultrazvukový inhalátor je velmi užitečná pomůcka, doporučuji.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.