Infolinka 541 212 450Germicidny ziaric proti roztocom - moze ucinkovat?

Otázka:

Dobry den. Prosim Vas o odbornu radu. Mam 5-rocneho syna u ktpreho zostili najvyssi stupen alergie na prach a roztoce. Rozmyslal som nad kupou germicidneho ziarica. Otazka znie ci to ma znicujuci ucinok proti roztocom a ci to ma vobec zmysel, kedze vraj alergikpm skodia hlavne vytrusy z roztocov ktore asi nie su zive. Dakujem a prajem pekny den.

Tazatel:

RASTISLAV

Odpověd:

Dobrý den, Rastislave,

předpokládám, že pod pojmem germicidní zářič máte na mysli ultrafialovou lampu. UV záření je schopno dezinfikovat vzduch ve svém blízkém okolí. Kromě bakterií a virů může hubit i roztoče, ale ve vzduchu se žádní roztoči nepohybují. Nemyslím si, že tato lampa je zařízení vhodné do domácnosti.

Co se týká likvidace alergizujících výkalů roztočů, máte pravdu. Tyto výkaly se vyskytují především v matracích, polštářích a přikrývkách a také v domácím prachu, který se drží spíše u země. Vliv UV světla na tyto alergeny tedy bude minimální. 

Za nejúčinnější opatření proti roztočovým alergenům se považují protiroztočové povlaky na postel. Na druhém místě je pravidelné vysávání a teprve pak mají smysl nějaká opatření na vyčištění vzduchu. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz