Infolinka 541 212 450Vracející se ekzém u dítěte a k tomu bolest bříška a průjmy

Otázka:

Dobry den, syn mel od narozeni ekzem, az nekdy v roce jsme mu vysadili mleko, protoze jeho sestra zacala chodit do gastroporadny, mela prokazanou alergii na mleko. Pote mu ekzem zmizel a na doporuceni lekare jsme cca po roce opet mleko nasadili. Vse v poradku. Nyni mu je 5let a stale si stezuje na bolest briska a jiz 14dni ma prujmy,opet se v obliceji objevil ekzem. Nedavno absolvoval alergologicke testy, kdy se mu alergen na kuzi neprojevil. Nyni nevime jak dal, premyslela jsem, zda se opet nemohla vratit alergii na mleko nebo zda nemuze mit na lepek. Pediatr si s tim nevi rady, zatim mam nasadit eliminacni dietu, nevim za jak dlouho zkusit vymenit potraviny a zkouset vynwchat jinou. S pozdravem Kamila Kamila

Tazatel:

Kamila

Odpověd:

Dobrý den, Kamilo,

s vysokou pravděpodobností se bude jednat o jinou potravinu, která u vašeho syna vyvolává popsané příznaky. Nepíšete, jaké alergeny vám na alergologii testovali. Pokud to bylo pouze mléko, stálo by za to otestovat i několik dalších nejběžnějších potravinových alergenů. 

Podstoupit eliminačně expoziční test je samořezmě také možné a u malých dětí někdy dokonce přináší přesnější výsledky. V jeho úvodní části je ale jídelníček velmi omezený, proto zvažte, zda něco takového syn zvládne. Tato metoda je přesto časově a organizačně méně náročná než střídavé vyřazování různých jednotlivých potravin.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz