Infolinka 541 212 450Zhoršení alergie po změně bydliště

Otázka:

Dobrý den,jsem alergik už od malička. především peří, roztoči, prach, pyl. asi Před rokem a půl jsem se přestěhovala k příteli. první rok byl v pohodě. posledního půl roku mám ale šílené problémy s alergií. opuchlé oči, které mě svědí, opuchlý krk v kterém se mi tvoří hlen špatně se mi dýchá a z nosu mě stále teče rýma. beru desloratadin ráno i večer ale problémy se poslední dobou stále jen zhoršují. Zkoušela jsem spát delší dobu jinde a bylo mi dobře. Takže je něco špatného v domě. Plíseň nikde nemáme vše jsem prošla. je to starý dům po rekonstrukci a zateplený. Poradíte mi jak zjistit příčinu? jsem z toho opravdu hodně nešťastná. moc děkuji za odpověď

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

alergie se vám mohla během bydlení u přítele zhoršit, například proto, že jste byla "svým" alergenům vystavena ve větší míře než ve svém původním bydlišti. 

Začal bych u roztočů, na které máte alergii potvrzenou a kteří dělají problémy celoročně. Je možné, že v postelích u přítele se vyskytuje více roztočů. Pokud je byt vlhčí než ten původní, roztočům se v něm bude více dařit. K tomu stačí používat méně produšné lůžkoviny a prát je méně často a to pak vdechujete velké množství roztočových alergenů. 

Zkuste udělat nějaká preventivní opatření pro snížení množství roztočů a uvidíte, jak moc pomohou. Další možnost je ta, že v bytě žije nebo žilo nějaké zvíře, jehož alergeny vám začaly vadit. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz