Infolinka 541 212 450Kýchání, ucpaný nos a vodnatá rýma ráno po probuzení

Otázka:

Dobrý den, již několik let mě trápí především v létě ranní kýchání, ucpaný nos vodnaté rýmy a v neposlední řadě dráždivost a sucho v krku. Děje se tak především hlavně v létě, kdy je otevřené okno, ale spát v uzavřené místnosti v létě nelze. Tyto stavy se mi projevují ráno po probuzení a trvají cca 1 hodinu. Přes den se mi nestává, že bych měla rýnu, ojediněle mám kýchání, ale o proti ránu je to nic. Jakou prosím brát v tomto případě prevenci? Než bych se dostala na vyšetření ohledně alergologie, jehož objednání na testy je cca 3 měsíce a za tu dobu bude po všem a pak zase až další léto? Jak se bránit v mém případě, kdy se tyto stavy projevují ráno? Brát lék pravidelně, což je denně, protože nevím který den se to u mě projeví, to budu už celý život na léku? :-( Děkuji za Vaši odpověď.

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

rýma, která se objevuje pouze ráno po probuzení, bývá typickým příznakem alergie na roztoče. Roztočových alergenů je totiž nejvíce v posteli. 

Samozřejmě se ani nedá vyloučit alergie na pyly. Vysvětlení může být takové, že vám vadí pyl rostliny, která kvete v blízkostí vašeho bydliště. V tomto období jsou to hlavně různé plevely. A pokud se přes den pohybujete jinde, nemusí tam být ve vzduchu tohoto pylu takové množství.

Při silnějších obtížích jsou protialergické léky neboli antihistaminika vhodným preventivním řešením. Zároveň zvlhčujte své nosní dutiny a čistěte je od usazených alergenů, například mořskou vodou ve spreji, nosní konvičkou nebo inhalátorem. Podrobnosti najdete v článku Léčba a prevence alergické rýmy.

Až budete mít potvrzenou konkrétní alergii, navštivte opět náš portál a podívejte se, co pro můžete sama dělat, abyste se svým alergenům vyhnula a nebyla tolik závislá na lécích. Je toho spousta, ale každý alergen se chová jinak, proto moc neplatí obecné rady. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz