Infolinka 541 212 450Žehlení prádla a výběr pracího prášku při atopickém ekzému

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, syn (4 roky) má atopicky exem. Je nutné zehlit prádlo, nebo staci susicka prádla? Jaký práci prášek prosím doporučujete? Děkuji Radka

Tazatel:

Radka

Odpověd:

Dobrý den, Radko,

prádlo pro atopika není nutné žehlit snad s výjimou případů, kdy má pokožka sklony k napadání zlatým stafylokokem. To se pak hodí desinfekční funkce žehlení. 

Co se týká pracího prostředku, hlavní roli hrají dva faktory:

  1. Složení pracího prostředku: Dávejte přednost produktům šetrnějším k pokožce. Některým atopikům vyhovují ekologické prací prostředky, protože obvykle obsahují méně dráždivých složek. Lidem s vysloveně alergickou pokožkou jsou určeny přípravky zcela bez parfemace a barviv, které alergizují nejčastěji. Jde například o produkty Ecover Zero nebo Sonett Neutral. Představu si můžete udělat v sekci pracích prostředků v našem e-shopu.
  2. Kvalita máchání: Zbytky pracích prostředků po vyprání velmi často zůstávají v oblečení, jelikož moderní pračky šetří vodou. Některé pračky nabízejí funkci dodatečného máchání. Kde tato možnost není, údajně pomáhá používání trošky octa během máchání (samostatně nebo s šetrnou aviváží). Tekuté prací prostředky jsou sice o něco méně účinné než ty sypké, ale zase se z prádla lépe vymáchají. 

Detaily k tomuto tématu si můžete přečíst v našem článku Alergie na prací prášek: Jak ochránit citlivou pokožku

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz