Infolinka 541 212 450Vyrážka po celém tělíčku u kojence

Otázka:

Dobrý den, máme doma 8 měsíčního chlapečka, před 3tydny se mu objevila vyrážka, lékař zatím nepotvrdil zda je to alergická reakce na jidlo nebo ekzém. Kojim, snažím se nejíst rajčata, papriku, čokolády, mleko, vajíčka... Jeden den nám přijde že lepší později zas horší. Už to má po celém telicku. Vypadá to jako husí kůže,která jej hodně svědí, je strašně suchá a supinkova,po namazani z cervena a je horká.. Má to i nepatrně na čeličku, ličkach, za ušima krk.. Nemá to jen na dlanich, chodidlech a pod plinkou.. Už nevím jak pomoct od svědění hlavně v noci se budí, pláče a škrábe ... Fenistil nezabírá a míchána mast z lékárny na předpis, take ne.. Děkuji

Tazatel:

Adri

Odpověd:

Dobrý den, Adri,

takto na dálku je velmi obtížné posoudit, co se s kůží vašeho syna děje. Podle vašeho popisu bych se přikláněl k názoru, že půjde o atopický ekzém. Ten u takto malých dětí bývá nejčastěji spojen s nějakou potravinovou alergií. 

Podrobnosti najdete v našem článku Potravinové alergeny a atopie u dětí.

I když vy jako kojící maminka upravíte svou stravu, může trvat několik dní, než kůže dítěte zareaguje. To se týká i složení příkrmů. Ale také to nemusí zabrat vůbec, protože potenciálních spouštěčů ekzému je velmi mnoho.

Pokud je kůže zarudlá a svědivá, ekzém se nachází v takzvané akutní fázi. V této fázi není vhodné na pokožku aplikovat mastnou kosmetiku. Je potřeba se zaměřit na hydrataci pokožky a utišení svědění. Více vám napoví náš článek Kosmetická péče o atopickou pokožku I: Akutní fáze ekzému

Vlhkost vzduchu se doma snažte udržovat v rozmezí zhruba 45 až 60 procent. Hodnota pod 40 % může situaci výrazně zhoršovat. 

Držíme palce, ať se vám co nejdříve podaří najít příčinu vašich potíží.

Michal, ProAlergiky.cz