Infolinka 541 212 450Užívání léku proti alergii u dítěte bez alergických obtíží

Otázka:

Dobrý den, u syna se v půl roce objevil silný mokvající atopický ekzém a po alergické reakci na mléčnou kaši byly provedeny krevní testy. Byla zjištěna alergie na bílkovinu kravského mléka a vaječný bílek. Ekzém se úplně vytratil. Po roce byl test zopakován se zhoršením výsledků obou alergenů a přidala se alergie na kešu ořechy a žloutek. Paní doktorka mi,bohužel, neodpověděla na několik mých dotazů a synovi predepsala k dennímu užívání lék Jovesto 0,5 mg/ml a zakázala většinu nyní podávaných potravin. Chtěla jsem se tedy zeptat dalšího lékaře,zda : 1) je nutné denní užívání tohoto léku.syn je bez jakýchkoliv obtíží, bez ekzemů, průjmu atd. 2) je opravou nutné vyloučit kuřecí maso, mandle, kokos, když syn tyto potraviny běžně konzumuje. Můžou alergii zhoršit, nebo je to pouze prevence proti případné další reakci? 3)mohla výsledky krevních testů ovlivnit silná alergická redakce prodělává na kešu ořechy 4 dny před testem? 4)je nutné vyloučit i výrobek s uvedenou možností stopového množství mléka, který syn příležitostně konzumuje? Mohl zhoršit jeho alergii? Děkuji moc za Vaše odpovědi Ilona

Tazatel:

Ilona

Odpověd:

Dobrý den, paní Ilono,

nejsem si jist, že budeme schopni odpovědět na vaše otázky lépe, než by vám na ně odpověděla ošetřující lékařka. Bez detailní znalosti zdravotního stavu vašeho syna mohou být naše odpovědi spíše obecné.

  1. Lék Jovesto patří do skupiny antihistaminik, která mimo jiné snižuje svědivost kůže. Je tedy možné, že vám jej lékařka doporučuje z jiných důvodů než potravinové alergie. Obecně se tyto léky užívají v případě potíží, ale někdy i preventivně.
  2. U kuřecího masa existuje riziko zkřížené reakce při alergii na vejce, v případě mandlí, kokosu (ale také pistácií a dalších běžných stromových ořechů a také manga) jde o riziko zkřížené reakce kvůli alergii na kešu ořechy. Jde tedy opravdu o preventivní opatření. Rozhodující je to, jak syn na konzumaci těchto potravin reaguje. 
  3. Nedávná alergická reakce na určitou konkrétní potravinu zvýší množství protilátek proti této konkrétní potravině v krvi. Neovlivní ale protilátky proti jiným potravinám.
  4. Informace o stopovém množství alergenu uváděná na obalech potravin slouží spíše jako právní ochrana výrobců. Je málo pravděpodobné, že by se v takto označené potravině vyskytoval daný alergen v množství schopném vyvolat alergickou reakci.

Ať se vám daří,

Michal, vedoucí redakce ProAlergiky.cz (nelékař :-))