Infolinka 541 212 450Alergická reakce na barvy na vlasy, umělé nehty, zelí a víno

Otázka:

Krásný den přeji,mám za sebou již po druhé alergologické testy(klasické),kde vše vyšlo v normě.Ale oč se jedná...po porodu první dcery jsem začla,tak nějak neustále pšikat(vodnatá rýma) semtam pálení očí.Jelikož test byl v pořádku dostala jsem Zyrtec a to bylo vše...po druhém porodu (pšikání,vodové nudle,semtam problém s dýcháním)...test opět nic neprokázal.Momentálně jsem vypozorovala že nesnesu barvy na vlasy,umělé nehty a tak nějak pozoruji,že kyselé věci mi dělají problém.Stačí krájet zelí(svědí hned ruce a jsou rudé),po skleničce suchého vína mám po obličeji svědivou vyrážku.Tudíž se snažím vše kyselé tak nějak eliminovat.Na koho se obrátit a co tedy konkrétně chtít za vyšetření,abych věděla co opravdu dělá paseku?Předem moc děkuji,hezký den

Tazatel:

Nikol

Odpověd:

Dobrý den, Nikol,

pátrání po příčině zdravotních potíží je někdy opravdu dlouhá cesta. Pokud jste absolvovala vyšetření na alergologii, byla jste na správné adrese. Vaše rýma a pálení očí mohou mít i jinou příčinu než alergickou, ale také se stává, že alergologický test vyjde negativní, i když přecitlivělost na nějaký alergen v těle je. 

V případě přecitlivělosti na barvu na vlasy či umělé nehty (zde bývá problémem používané lepidlo) můžete navštívit dermatologa, který vám může provést tzv. epikutánní neboli náplasťový test na kůži. 

U zelí (předpokládám, že máte na mysli zelí sterilované nebo kysané), stejně jako u vína bývají nejčastějším alergenem konzervační látky, typicky siřičitany. S diagnostikou alergie na ně by vám mohli pomoci opět na alergologii. Je nepravděpodobné, že by vaše problémy přímo souvisely s kyselostí potravin. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz