Infolinka 541 212 450Neustálé svědění při atopickém ekzému, vhodná dieta

Otázka:

Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat na dceru, je jí 10 let. Vloni v zimě chytla svrab asi ve škole. Paní doktorka řekla, že má ekzém. Léčili jsme ji Ambidermanem, Zinkovou mastí a Locoidem. Že je to svrab, jsme zjistili až po čtyřech měsících, kdy se jí vyrážka vůbec nelepšila. Paní doktorka řekla, ať ji namažeme Infectocsabem. Poté se jí pokožka spravila. Dcera má vysokou potravinou alergii na sezam, ořechy, ryby a dále alergii na roztoče, má astma. Asi za měsíc se začala zase hrozně škrábat. Nyní je 2x přeléčena, podruhé sírovou mastí, letos v únoru. Stále se však škrábe po celém těle do krve, nejvíc v noci. Nejí sladká, kyselá a kořeněná jídla, čokoládu, rajčata, jelikož se potom více škrábe a zhorší se jí vyrážka. Promazávám ji mastmi z kožního, ale stav pokožky je stejný. Nevíme, jestli nemůže mít zase svrab nebo je to ekzém. Dá se prosím, zjistit svrab i jiným způsobem než namazáním celého těla? Popř. že by to byl ekzém jaké se mají doplňovat vitamíny nebo minerály? Předtím dcera ekzém vůbec neměla, pouze v kojeneckém věku. Jelikož to trvá více jak rok, nevíme si s tím rady. Děkuji mockrát za odpověď. B.K.

Tazatel:

Blanka Karbanová

Odpověd:

Dobrý den, paní Karbanová,

atopický ekzém je onemocnění, které se může během života opakovaně vracet. Jeho spouštěčem je obvykle nějaká alergie, tudíž pokud má dcera prokázanou alergii na některé potraviny a na roztoče, může být ekzém jedním z projevu těchto alergií. Správná léčba těchto alergií by tedy zároveň měla přinést úlevu od ekzému. 

Náš tip: Jak na atopický ekzém – praktické rady

Co se týká úpravy stravy, kromě vyřazení prokázaných alergenů je v období zhoršeného ekzému dobré dodržovat nízkohistaminovou dietu (viz např. náš článek Potraviny při histaminové intoleranci). Pokud se dcera vyhýbá čokoládě a rajčatům, vlastně ji už částečně dodržuje. Případné doplňky stravy by měly kompenzovat živiny, kterých se atopikovi nedostává z důvodu probíhající diety. Ve vašem případě mě napadá například rybí tuk. Jinak žádné speciální vitaminy pro atopiky neznáme. 

Bohužel nejsme specialisté na parazitická onemocnění. Ohledně vyšetření při podezření na svraba se prosím obraťte na svého kožního lékaře, u kterého budete v nejlepších rukách.

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz