Infolinka 541 212 450Jak léčit alergii na roztoče, souvislost s bolestí hlavy a afty

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe léčit obtěžující alergii na roztoče a prach. Může tato alergie souviset i s častou bolestí šíje a hlavy, případně s častými afty? Děkuji za odpověď. Tomáš

Tazatel:

Tomáš

Odpověd:

Dobrý den, Tomáši,

alergie na prach je lidové označení alergie na roztoče, proto budu psát souhrnně o alergii na roztoče.

Léčbu odpovídající vašemu konkrétnímu zdravotnímu stavu vám musí v první řadě doporučit ošetřující alergolog. Nejčastěji se používají antihistaminika (léky potlačující alergické projevy), v případě astmatických potíží pak i léky rozšiřující průdušky a snižující jejich zánět. Ve vhodných případech může lékař předepsat alergenovou imunoterapii (tzv. alergenové vakcíny), která může přecitlivělost na roztoče snížit až zcela vyléčit. Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče.

U alergií je velmi důležitá nelékařská součást léčby v podobě režimových opatření pro snížení kontaktu s alergenem. V případě alergie na roztoče je nejdůležitější úprava postele za účelem snížení množství roztočů a jejich alergenů. Nejúčinnější jsou protiroztočové povlaky. 

Co se týče bolestí šíje a hlavy, žádnou přímou souvislost s alergií nevidím. Nicméně například při ucpaném nosu z důvodu alergické rýmy se bolení hlavy objevovat může. 

Příčina aftů je pravděpodobně imunologická, ale zatím bohužel není známá. Přímou souvislost s alergií na roztoče ani tady nespatřujeme. 

Ať se vám daří,

Michal, ProAlergiky.cz