Infolinka 541 212 450Jsou psi, kteří nelínají, vhodnější pro alergiky?

Otázka:

Dobrý den, v jednom z Vašich článků píšete, že psí plemena jako pudl, knírač a jiné nelínající plemena mají více alergenů než psi, kteří línají. Avšak na netu všechny články ohledně psů a alergiků přesně tyto plemena doporučují, že jsou vhodnější pro alergiky než rasy, které línají, protože obsahují menší množství alergenů. Chtěla bych se tedy zeptat, jak to je a od kus jste čerpali informaci, že tyto nelínající plemena jsou naopak více alergizující. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Michaela

Odpověd:

Dobrý den, Michaelo,

uvedený článek může být i 10 let starý, a tak konkrétní zdroje informací už bohužel dohromady nedáme. Pravděpodobně šlo o zahraniční odborné materiály.

Nicméně už v samotném článku o alergii na psy se nachází vysvětlení vaší nejasnosti, navíc jste svou citaci trochu překroutila. Komerční chovatelé a prodejci psů matou veřejnost informacemi, že pudlové a některá další plemena méně alergizují jen proto, že nelínají. Jenže alergenicita zvířete s línavosti jeho srsti souvisí jen málo. Srst totiž není samotným alergenem, ale pouze nosičem alergenů, které primárně pocházejí z pokožky (odumřelých kožních buněk), slin nebo moči.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz