Infolinka 541 212 450Vliv kvality vysavače na dráždění dýchacích cest při alergii na roztoče

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - byla jsem na prick testech a vyšlo mi mimo jiné, že jsem hraničně alergická na roztoče. Provedla jsem doma některá opatření, ale přesto mi některé příznaky zůstaly. Ještě mě napadlo, že bych si mohla pořídit vysavač pro alergiky, protože mám v ložnici koberec. Nejsem si jistá, jestli do něj investovat. Slyšela jsem názor, že když jdou vysáté nečistoty do prachového sáčku, tak v něm zůstávají a tím pádem už se nemohou vířit. Ale pravda je, že když v práci vysávám koberce (pracuji jako uklízečka na základní škole), potíže se mi zhoršují (vyrážky, kašel). Mohl by mít kvalitnější vysavač vliv na snížení dráždění ke kašli? Můj alergolog mi k režimovým opatřením neřekl téměř nic, některé věci jsem se dočetla na Vašich stránkách. Koupila jsem si u Vás protiroztočové povlaky. Vyhodila jsem z pokoje závěsy. Kašel mi ale zůstává. Je možné, že by kvalitnější vysavač mohl pomoci? (Chodím z práce fyzicky hodně unavená, a tak vysávám v ložnici 1x za týden a totéž s utíráním prachu. Ložní prádlo měním 1x za 3 týdny.) Ještě bych se chtěla zeptat, jestli by byl pro alergika vhodný víceúčelový vysavač VAX 7151 MULTIFUNCTIONS? Děkuji moc. Michaela Kopčilová

Tazatel:

Michaela Kopčilová

Odpověd:

Dobrý den, paní Kopčilová,

děkujeme vám za důvěru. Pokud příčinou vašeho kašle jsou opravdu roztové alergeny přítomné v domácím prachu, pak používání kvalitního vysavače skutečně může dráždění ke kašli snížit. 

Účinnost vysávání prachu a alergenů u vysavače příliš nesouvisí s přítomností filtračního sáčku. Jak mezi sáčkovými, tak mezi bezsáčkovými vysavači najdete modely s velmi účinnou filtrací. Ale bohužel občas i takové, při jejichž používání se nadměrně víří nevysátý prach, případně dokonce část nečistot uniká z těla vysavače kvůli nedostatečně utěsněné konstrukci. 

K uvedenému modelu vysavače značky VAX bohužel nemáme žádné informace týkající se filtrační účinnosti. V nezávislých testech podlahových a tyčových vysavačů si obvykle nejlépe vedou řady C2 a C3 od značky Miele, vysavače značky Kärcher nebo kvalitnější modely od značek Rowenta, Bosch, Vorverk, Dyson a Electrolux. 

Ať se vám daří,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz