Infolinka 541 212 450Atopický ekzém u 6měsíčního dítěte – jak zjistit alergii na kravské mléko

Otázka:

Dobry den.Kontaktovala jsem Vas uz v minulych tydnech.Syn 6 mesicu,ma vyrazky v zahybech na rucickach a pod krkem.Nikde jinde je nema.Byli jsme poslani na odbery jestli neni alergicky na kravske mleko ,vysledky= Igg 2,4 IgA 0,2 IgM 0,5 .Museli jsme nasadit Nutrilon Ac(predtim pil Hipp combiotik).Jenze jsem to do nej nedostala.Tak jsem koupila Hipp HA.Ten celkem pije,ale po 6ti dnech zatim zadne zlepseni.Ekzem je porad dost velky.Na koznim se k vysledkum nejak nevyjadrili a predepsali mi kortikoidovou mast Pimafucort,ktera vzdycky zabere na chvili ale ekzem se vrati.Chci se tedy zeptat.Myslite ze je syn opravdu alergicky na kravske mleko?Mam jeste pockat a davat mu Hipp HA s tim,ze se to treba casem zlepsi?Na alergologii jsme objednani az v lednu.Dekuji za odpoved.Pavlová

Tazatel:

Kateřina

Odpověd:

Dobrý den, paní Pavlová,

jak už jsem psal minule, vámi citované výsledky testů nevypovídají nic o alergii na kravské mléko. Znovu opakuji, že pro prokázání potravinové alergie v tomto věku funguje pouze eliminačně-expoziční test. 

Co znamenají hodnoty IgG, IgA a IgM z odběru na kravské mléko u kojence?

Alergie na kravské mléko je častou příčinou ekzému u kojenců, proto i dětští lékaři někdy doporučují různá neobvyklá kojenecká mléka. Jelikož ale nevíme, co je příčinou ekzému u vašeho syna, nedokážeme bohužel odhadnout, jaký vliv bude mít používání uvedeného mléka. Mléka s označením HA stejně nejsou určená dětem s potvrzenou alergií, ale pouze pro určitou prevenci alergie. 

Kortikoidové masti opravdu fungují jen jako krátkodobé řešení akutních stavů a ekzém neodstraní. 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz