Infolinka 541 212 450Nasazení léku na astma při špatném výsledku spirometrie

Otázka:

Dobrý den, syn 9 let jako malý byl velmi nemocný. Šli jsme v cca 5 letech na imunologii/alergologii. Čtvrtou zimu, ikdyz už 2 zimy nebyl vůbec nemocný synovi předepsala Imunor a Aerius. Testy na alergii dělala akorát jednou před 4 lety. To se potvrdil pouze mírná alergie na roztoče. Loni jsem přestala dávat Aerius i přes zimu. Jenže teď jaro díky velkému množství pylu nedal a kašlal. Než zabral Aerius, tak byl objednán na kontrolu, kde samozřejmě speriometrie nedopadla moc dobře. Nasadila mu 2x denně Seretide. Nelíbí se mi, že ho vidí 1x za 3/4 roku, pod tlakem pylu, test na alergii udělala akorát 1x před 4 rokama a napsala mu lek na astma. Žádné jiné vyšetření mu neudělala. Byl po očkování, prostě silně oslabený. Je to v pořádku?

Tazatel:

Lucie

Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

chápu vaše zneklidnění, nicméně protiastmatické léky se někdy nasazují i jako prevence anebo při podezření na začínající astma. Nečeká se, až bude "zle". Prodělané očkování pravděpodobně se zhoršenými výsledky spirometrie nijak nesouvisí.

Lék Aerius se používá nejen jako prevence alergií, ale i jako podpora slizniční imunity dýchacích cest. Jeho používání přes zimu tedy bylo namístě. Byla chyba, pokud jste ho bez konzultace s lékařem synovi vysadila.

Nevidím žádnou překážku v tom, proč by alergolog nemohl synovi otestovat alergii na vybrané pyly, pokud se objevilo nové podezření. Po čtyřech letech se opravdu mohlo v jeho imunitním systému ledasco změnit. Pro úspěšnou léčbu je důležité znát své alergeny. Nebojte se svého lékaře na tyto nejasnosti ptát (i zpětně e-mailem nebo telefonicky), může vám odpovědět mnohem konkrétněji než my. :-)

Ať se vám daří,
Michal, ProAlergiky