Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Zahlenění a zadní rýma – souvislost s potravinovou alergií

Dobrý den, nějakou dobu asi 2 let zjišťuji že jsem hodně zahleněný, zadní rýma atd. Lékař si myslí že je to refluxem a tak beru omeprazol, ale mám zjištěno že se zahlením vždy po konzumaci smetany, nebo něčeho co obsahuje smetanu. Zkusil jsem tedy bezlaktózovou smetanu, resp. např. pomazánkové máslo bezlaktózové ale zahlenění se projevilo po několika hodinách znovu. Tedy intolerance na laktózu to nebude. Co by to mohlo být? Mléčný tuk? bílkovina? Jak se toho zbavit.

Adam

Odpověď

Dobrý den, Adame,

zahlenění dýchacích cest může být způsobeno celou řadou nemocí, infekčních, alergických i jiných. Není ale typickým projevem potravinové alergie a už vůbec ne intolerance laktózy. Skutečně ale může souviset s jícnovým refluxem, protože dráždivé žaludeční štávy v krku podporují tvorbu hlenu. Smetana a jiné potraviny s vysokým obsahem tuku mohou zvyšovat kyselost žaludku, a tím i zhoršovat reflux. 

Pokud jste ho ještě neabsolvoval, doporučuji vyšetření na otorinolaryngologii (ORL), které by prověřilo případnou nedoléčenou dřívější infekci dýchacích cest. Taktéž je možné praktického lékaře požádat o odeslání na alergologii, kde mohou otestovat nejběžnější alergeny, zda na některý z nich nejste přecitlivělý. 

Jako podpůrnou léčbu můžeme doporučit každodenní inhalaci lázeňské minerální vody pomocí elektrického inhalátoru. Ta pomáhá ředit a odplavovat nadbytečné hleny. 

Ať se vám daří,

Michal, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 3 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 4 dny
„Vše OK, absolutní spokojenost.“
Ověřený zákazník před 9 dny