Odpověď na dotaz

Ola:

Dobrý den prosím o vaši odbornou radu, názor.
Je mi 27 let.
Přibližně od července tohoto roku trpím úporným svědivým puchýřnatým ekzémem na dlaních a ploskách. Jedná se o dyshidrosu. Při první atace jsem byla hospitalisovaná - ekzém se impetiginizoval, měla jsem celkové příznaky (horečka, lymfadenopatie), generalisovaný pruritus - prý v rámci idové rce. léčena Atb dle kult. citlivosti. Od té doby další hosp. nebyla nutná, ale ekzém trvá stále. V 1.fázi dojde k výsevu svědících puchýřů s čirým obsahem v 2.pak odlučování kůže, která je hyperkeratozní, v této fázi pak mám bolestivé ragády.
následuje několik dní klid a následně se cyklus opakuje. Od 7/07 takto již 5x. FA:pouze HAK, RA: otec v mládí atopik, nyní bez obtíží, bratranec asthma+atop.ekzém
OA:mám zjištěnou inhal. alergii na prach a roztoče ještě z minulosti ale v podstatě jsem v tomto směru bez obtíží.
Nevypozorovala jsem, že by se dyshidroza zhoršovala při expozici nějaké zevní noxe. Na kortikoidní externa je rezistentní (kožní lékařkou postupně předepsány např. Elocom, Beloderm, Belogent, Dex nemast., Gelargin). Antihistaminika bez valného efektu. Laboratorně vyšší IgE - kolem 400 IU, KO v normě, CRP+RF-bpn
Nikdy jsem tuto nemoc v minulosti neměla a samozřejmě mě trápí mohu ještě něco podniknout? nechat vyšetřit? (př.epikutnní testy lze prý provést až přejde ekzém?), abych odhalila příčinu, nebo se vyléčila?

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní, dyshidrotický ekzém mívá vlnovitý průběh, jste svými ostatními alergickými projevy a rodinnou anamnesou disponovaná. nemohu se vyjádřit k terapii, na dálku nelze, pouze k příčinám- zhoršení může být vyvolané i kontaktní složkou z Vašeho okolí, problémem je alergická reakce pozdního typu- zhoršení až za několik dní po expozici škodlivině. Objasní epikutánní testy, které jsou ve Vašem vyšetřovacím plánu. Obecně se ekzém zhoršuje po výr. přesušení- saponáty, tekutá mýdla,prací prášky, na mokvající ložiska by neměly přijít neprodyšné masti typu vaseliny. Dle mé zkušenosti bývá velmi častým provokujícím momentem stres- zkoušky u studujících, vleklé partnerské problémy, pracovní potíže nárazového charakteru / roční uzávěrka/, onemocnění v rodině. Epikutánní testy se skutečně mohou provádět až po zklidnění ekzémových projevů. Nepíšete, jaké je Vaše povolání- i to může mít souvislost, zda jste léčena v PN. Rozhodující je i forma kortikoidů- nejen účinná látka- viz pozn. o vaselině. Samozřejmě je možná i alergická reakce na léčiva či pomocné složky léčiv ( např konzervační látky v mastech )
S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Alergie na roztoče

Datum vložení dotazu:  22.10.2007

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Povlečení Sanitized – zeleno-modré pruhy

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Protiroztočový spací pytel ProtecSom

Plnohodnotná ochrana před chladem a roztoči mimo domov. Odnímatelný povlak na polštář. Snadná údržba. Zdravotnická kvalita a maximální šetrnost k pokožce. 

Související články
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků
Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků

Pro úklid v rodině alergika platí trochu jiná pravidla než v domácnostech, kde žádní...

Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu

Alergie na prach je dosti nepřesný pojem. Tím, co alergikům ve skutečnosti vadí,...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna
Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány...

Poradna 172 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, sama jsem alergická na roztoče a protiroztočové povlaky na postel mám. Zajímalo by mě, teoreticky, zda by se povlak mohl dát na pelech...

Zobrazit poradnu