Odpověď na dotaz

Jana Bubeníková:

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně mého 1.5 ročního syna. Již rok léčíme syna na těžký atopický ekzém. Dle rad lékařky používáme zinkový olej, synderman na promašťování a samozřejmě kortikoidy a koupele. Výsledek je, že ekzém má těžký stále a jenom při použití kortikoidů (dle návodu) se ekzém trochu zmírní. Poslední dobou měl i oteklé víčka. Dodržujeme přísnou dietu. Dodnes kojím (vynechání kojení mělo za následek rapidní zhoršení ekzému), hypoalergenní nutriol ekzém zhorušuje. Byli jsme na alergologickém vyšetření, kde byla zjištěna vícečetná senzitivita na kravské mléko, kakao, no ani nemá cenu všechno vyjmenovávat.
Navíc poslední dobou kortikoidy již i méně zabíraly a lékařka doporučuje užívání kortikoidů vnitřně.
Nicměně, já jsem měla problém s bolestivosti nohou, kde mi ortoped sdělil, že se pravděpodobně jedná o ztrácení vápníků díky kojení. (mám silné kosti, a asi i možná mám zvýšenou potřebu vápníků).
Protože to možná i syn zdědil, tak mě tak napadlo, když já nemám vápník a on nesmí mléčné výrobky a z povolených příkrmů asi dostatečný přísun vápníků nezíská, začala jsem mu přidávat dle rad lékárníka 200 mg vápníků. A poprvé za CELOU tu dobu vidím viditelné zlepšení. Ekzém se zatahuje, přesto, že nemažu kortikoidy ( což, když jsem nemazala, tak jsem jenom viděla postupné zhoršení, které bylo k pláči) a nic mimo vápníků jsem nezměnila. Rovněž se daleko méně intenzivně škrábe. Přesto bych to ráda zkonzultovala, zda můžu přidávat vápník. Dále jsem se dozvěděla o výživě Neocadu. Neocad obsahuje rovněž vápník, ale i aminokyseliny a je vhodný pro děti, které mají intoleranci na kravské mléko.
Můj syn je i dost hubený, málo jí, a trochu se domnívám,že vzhledem k tomu, že mu možná chybí živiny, které díky přísné dietě (hodně věcí vyzvrací) a jeho nechutí jíst mu logicky musí chybět a možná i proto se jeho tělo obtížněji vyrovnává se stravou a jeho imunitní systém reaguje tak jak reaguje. Ráda bych znala Váš názor na vápník a Neocad( je dost drahý, ale pokud by mohl pomoci, ráda ho zakoupím)

Děkuji za odpověd

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní, pokud stále kojíte máte jednoznačně zvýšenou potřebu vápníku- Vy sama. Pokud Vás ortoped upozornil na jeho úbytek, doporučuji Vám denní užívání vápníku v tabletách či šumivých tabletách. Postupně se zásoba v těle a v kostech obnoví, o dávkování se pora´dte s lékárníkem.
Výživu Vašeho chlapečka budete muset řešit ve spolupráci s alergologem a pediatrem, problematika přesahuje možnosti této poradny. Příznivou zprávou je, že potravinové alergie z dětství mají tendenci postupně oslabovat a mizet. Alergolog Vám i pomůže s výběrem nejvhodnějšího typu mléka . Upozorňuji na častou a silnou alergii na vejce , ryby, ořechy- porovnejte s nálezem z alergologie a dítěti nepodávejte, sama po dobu kojení nejezte potraviny, které Vaše dítě nesnáší. Vápník má celkově protialergický efekt , o vhodném dávkování se opět raďte s ošetřujícím pediatrem, doporučí Vám i vhodné intervaly sledování , aby nedošlo k předávkování. Nadále věnujte pozornost zevní péči o kůži, jako doposud. Od dvou let věku lze v léčbě malých atopiků využívat tzv. topické imunomodulátory- protizánětlivě působící zevní léky, které neobsahují kortikoidy, používají se zejm. v obličeji a na kůži krku. Antihistaminika ( léky tlumící alergii a svědění) podávejte podle doporučení ošetřujícího lékaře a podle obtíží Vašeho syna. Jmenovaný doplněk stravy neznám, informace jsem nenašla . Máte- li konkrétní složení k dispozici, opět doporučuji konzultaci u Vašeho pediatra, který posoudí výživový stav chlapce a možný přínos potrav. doplňku. S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Atopický ekzém

Datum vložení dotazu:  28.11.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Pyžamová sada MOTÝLEK + ŽABKA

Cenově zvýhodněná kombinace rukavicového trička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Tričko s přetahovacím rukávem

Vychytávka pro větší děti. Ideální pro chvíle, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Související články
Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému

Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání...

Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje
Nízká vlhkost vzduchu v interiéru – co na ni funguje

Nízká vlhkost vzduchu se často objevuje v bytech, kancelářích, školách i v dalších...

Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky
Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky

Co hrozí atopické pokožce v zimním období? Jaké druhy kosmetiky volit a proč? Plus...

Zvýšené protilátky zvané imunoglobuliny E jsou klíčovým důkazem alergie
Zvýšené protilátky zvané imunoglobuliny E jsou klíčovým důkazem alergie

„Alergie se potvrdila, protože máte zvýšené IgE,“ můžete slyšet od lékaře. Co...

Poradna 692 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Máme 6,5 měsíční miminko a chtěl bych Vám bodově napsat příznaky včetně řešení doktorů, protože se...

Zobrazit poradnu