Odpověď na dotaz

Jana Bubeníková:

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně mého 1.5 ročního syna. Již rok léčíme syna na těžký atopický ekzém. Dle rad lékařky používáme zinkový olej, synderman na promašťování a samozřejmě kortikoidy a koupele. Výsledek je, že ekzém má těžký stále a jenom při použití kortikoidů (dle návodu) se ekzém trochu zmírní. Poslední dobou měl i oteklé víčka. Dodržujeme přísnou dietu. Dodnes kojím (vynechání kojení mělo za následek rapidní zhoršení ekzému), hypoalergenní nutriol ekzém zhorušuje. Byli jsme na alergologickém vyšetření, kde byla zjištěna vícečetná senzitivita na kravské mléko, kakao, no ani nemá cenu všechno vyjmenovávat.
Navíc poslední dobou kortikoidy již i méně zabíraly a lékařka doporučuje užívání kortikoidů vnitřně.
Nicměně, já jsem měla problém s bolestivosti nohou, kde mi ortoped sdělil, že se pravděpodobně jedná o ztrácení vápníků díky kojení. (mám silné kosti, a asi i možná mám zvýšenou potřebu vápníků).
Protože to možná i syn zdědil, tak mě tak napadlo, když já nemám vápník a on nesmí mléčné výrobky a z povolených příkrmů asi dostatečný přísun vápníků nezíská, začala jsem mu přidávat dle rad lékárníka 200 mg vápníků. A poprvé za CELOU tu dobu vidím viditelné zlepšení. Ekzém se zatahuje, přesto, že nemažu kortikoidy ( což, když jsem nemazala, tak jsem jenom viděla postupné zhoršení, které bylo k pláči) a nic mimo vápníků jsem nezměnila. Rovněž se daleko méně intenzivně škrábe. Přesto bych to ráda zkonzultovala, zda můžu přidávat vápník. Dále jsem se dozvěděla o výživě Neocadu. Neocad obsahuje rovněž vápník, ale i aminokyseliny a je vhodný pro děti, které mají intoleranci na kravské mléko.
Můj syn je i dost hubený, málo jí, a trochu se domnívám,že vzhledem k tomu, že mu možná chybí živiny, které díky přísné dietě (hodně věcí vyzvrací) a jeho nechutí jíst mu logicky musí chybět a možná i proto se jeho tělo obtížněji vyrovnává se stravou a jeho imunitní systém reaguje tak jak reaguje. Ráda bych znala Váš názor na vápník a Neocad( je dost drahý, ale pokud by mohl pomoci, ráda ho zakoupím)

Děkuji za odpověd

Odpověď:

Vážená paní, pokud stále kojíte máte jednoznačně zvýšenou potřebu vápníku- Vy sama. Pokud Vás ortoped upozornil na jeho úbytek, doporučuji Vám denní užívání vápníku v tabletách či šumivých tabletách. Postupně se zásoba v těle a v kostech obnoví, o dávkování se pora´dte s lékárníkem.
Výživu Vašeho chlapečka budete muset řešit ve spolupráci s alergologem a pediatrem, problematika přesahuje možnosti této poradny. Příznivou zprávou je, že potravinové alergie z dětství mají tendenci postupně oslabovat a mizet. Alergolog Vám i pomůže s výběrem nejvhodnějšího typu mléka . Upozorňuji na častou a silnou alergii na vejce , ryby, ořechy- porovnejte s nálezem z alergologie a dítěti nepodávejte, sama po dobu kojení nejezte potraviny, které Vaše dítě nesnáší. Vápník má celkově protialergický efekt , o vhodném dávkování se opět raďte s ošetřujícím pediatrem, doporučí Vám i vhodné intervaly sledování , aby nedošlo k předávkování. Nadále věnujte pozornost zevní péči o kůži, jako doposud. Od dvou let věku lze v léčbě malých atopiků využívat tzv. topické imunomodulátory- protizánětlivě působící zevní léky, které neobsahují kortikoidy, používají se zejm. v obličeji a na kůži krku. Antihistaminika ( léky tlumící alergii a svědění) podávejte podle doporučení ošetřujícího lékaře a podle obtíží Vašeho syna. Jmenovaný doplněk stravy neznám, informace jsem nenašla . Máte- li konkrétní složení k dispozici, opět doporučuji konzultaci u Vašeho pediatra, který posoudí výživový stav chlapce a možný přínos potrav. doplňku. S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Atopický ekzém

Datum vložení dotazu:  28.11.2009

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90 – 150 cm, v různých barvách.. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Související články
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy

Dostaly se nám tentokrát k recenzi dva přípravky na vlasy a vlasovou pokožku Eucerin...

Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem
Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem

Není nad osobní zkušenost. Proto jsme několik oblečků DermaProtec poskytli Jance -...

Co pomáhá na atopický ekzém
Co pomáhá na atopický ekzém

Atopický ekzém je komplikované a obvykle dlouhodobé onemocnění, které dokáže...

Trápení se suchou kůží
Trápení se suchou kůží

Zdá se vám, že se natíráte krémem téměř 24 hodin denně a přesto se to na vaší...

Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl
Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl

Začala topná sezona a spousta z nás teď má neustále suché ruce. A zvláště atopici....

Jak na suchou kůži
Jak na suchou kůži

Jak vyzrát na suchou kůži Často se natíráte krémem, přesto máte pocit, že je vaše...

Poradna 679 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dcera byla od porodnice dokrmovaná umělým mlékem Bebou ha, protože já jsem alergik. Nejdříve byl dokrm 30 ml, poté 60 ml, poté 90 ml a...

Zobrazit poradnu