Odpověď na dotaz

Magda Goliášová:

Dobrý den, mám dotaz ohledně dvou a půl letého syna. Od dubna 2010 kašle, střídaly se období kdy kašlal a kdy se to zlepšilo. Nakonec se na alergologii zjistilo, že je alergický na roztoče. Dle zprávy: ECP 111,0ug/l (lt;16,0) pozitivní; D. farinae 39,40 kU/l (lt;0,35) tř. 4 sil. pozitivní; D. pteronyssinus 43,40 kU/l (lt;0,35) tř. 4 sil. pozitivní
Paní dokotrka sdělila, že má na průduškách infekt, který je třeba přeléčit, s tím že navíc bude muset brát trvale antihistaminikum xyzal nebo fenistil. Vzhledem k tomu, že mu zabírá dobře fenistil, tak mu jej dáváme i přesto, že paní doktorka si myslí, že xyzal je lepší(po několika měsících užívání bez efektu), fenistil zabral hned. Je mezi těmito antihistaminiky zásadní rozdíl?
Můj hlavní dotaz se týká toho přeléčení infektu. Napsala nám Seretdie 20/50 3x2, po stabilizaci po 6 týdnech 2x2. Inhalace přes Vortex. Když jsem se ptala, jak dlouho je třeba toto podávat, mi bylo sděleno, že dva roky. Proto se ptám: Proč Seretdie nemůže brát jen dokud se nevyléčí infekt a dále brát již jen fenistil? Přijde mi hrozné, aby dvouleté dítě , které nemá astma, ale jen alergii, byť vysokou, bralo trvale po dobu dvou let takový preparát. Je to dle Vašeho názoru opravdu nutné? Mimo jiné to má hodně vedlejších účinků.
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Dobrý den, Xyzal je při nutnosti dlouhodobého užívání šetrnější. Doporučuji provést opatření ke snížení výskytu roztočů v interiéru (zejm. ošetření lůžkovin - matrací, omyvatelné povrchy, odstranění plyšáků a všech tzv. "lapačů prachu", provádět úklid navlhko atd.) a zkusit znovu Xyzal. Výsledky Vašeho syna budí podezření na počínající astma, čemuž odpovídá i prodělaný zánět průdušek. Inhalační léčbu je nutno konzultovat s lékařem a dle stavu možno upravovat dávkování. Nejrizikovější bývá začátek topné sezony, kdy se mění cirkulace vzduchu v bytě. U malých dětí existuje i varianta léčby astmatu bez kortikoidů (tzv. antileukotrieny) a ve stabilizovaném stavu zejm. mimo topnou sezonu by bylo možno uvažovat o změně léčby. Doporučuji spolupracovat se svým alergologem, dobře a včas léčené astma pacienta nemusí omezovat a rodiče i děti jsou spokojení s tím, že mohou sportovat a hrát si - jednoduše mají lepší kvalitu života.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Alergie na roztoče

Datum vložení dotazu:  22.07.2010

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Dětská sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná dětská sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized – purpurovo-oranžové pruhy

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Povlečení Sanitized - růžovo-fialová

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Související články
Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků
Jak zbavit domácnost alergenů – úklid u alergiků

Pro úklid v rodině alergika platí trochu jiná pravidla než v domácnostech, kde žádní...

Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu

Alergie na prach je dosti nepřesný pojem. Tím, co alergikům ve skutečnosti vadí,...

Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna
Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány...

Poradna 169 odpovědí

Poslední dotaz: Dobry den,prosim o nazor na pristroje produkujici ozon na osetreni vnitrnich prostoru.Napr.-Ozone Generator.Opravdu nici mimo jine plisne a roztoce...

Zobrazit poradnu