Odpověď na dotaz

Renata:

Dobrý den. Mému synovi je 5 měsíců. Ve cca 2 měsících měl vyrážku (červené pupínky) v obličeji, doktorka nám na to dala Pevaryl, tím se to vyléčilo, pak se to opakovalo ještě jednou pod krkem cca o měsíc déle. Momentálně měl ošklivá ložiska pod krkem (jedno mokvavé, které postupně vyschlo a udělal se tam strup, který praskal do krve) a pak další v podpaží v podkolení - ty jsou pouze červené. Mazali jsme Lipobází celé tělíčko a tyto problematická místa Sudocreamem. Potom co se syn hodně škrábal a plakal a zhoršovalo se to, jsme se dostali na kožní, kde diagnostikovali atopický ekzem a dostali jsme kortikoidovou mast -aplikace 3 dny 1x denně a pak 3 dny ob den 1x denně s tím, že pak musí být min 3 týdny pouza. Dále na promazávání celého těla mast "leniens" a mazat 3-5x denně a také fenistil kapky. Zatím tuto léčbu děláme 4 dny a výrazně se to synovi zlepšilo. Ovšem ráda bych předcházela dalšímu zhoršení a ráda bych zjistila co dělat za preventivní opatření, aby se to nezhoršovalo. Syn je momentálně plně kojený a já jím úplně vše. Cca za 3 týdny začnu přikrmovat. Můžete mi prosím doporučit co je nejlepší dávat synovi za příkrmy, čeho se striktně vyvarovat a co mám a nemám jíst já? (Mám v plánu stále kojit) a také čeho vyvarovat u denního režimu (hygiena, oblékání..). Děkuji moc, budu ráda za jakoukoliv pomoc, ráda bych aby synoci projevy zmizely a nebylo třeba podávat kortikoidy. Jinak prospívá dobře, průjmy nemá, bolesti bříška také ne. Prosím bylo by možné zaslat odpověď na mail? Děkuji předem.

Odpověď:
MUDr. Daniela Kaňovská

Vážená paní, žádný z lékařů Vám nezaručí, že se dítěti projevy atopického ekzému nemohou vrátit. Obecně platí vpodstatě to, co už popisujete- i v období bez ekzému je nutné kůži promazávat- i vícekrát denně, zejm. na místech, kde se dá čekat , že se ekzém objeví ( suchá místa, místa opakovaného výskytu). Používejte klidně prostředky, které Vašemu dítěti dosud vyhovovaly ( lenienska, lipobase) nebo prostředky léčebné kosmetiky určené atopikům- lépe bez bylinných součástí ( květy, listy), rostlinné oleje jako součásti mastí a krémů mívají příznivý efekt ( mandlový olej, olivový olej, olej z konopných semínek, výtažek z ovsa...) Čisté oleje nepovažuji za úplně nejvhodnější kvůli absenci vodní komponenty. Mytí opět prostředky pro atopiky a ekzematiky. K oblékání bavlnu , viskózu, nedávejte dítěti oděvy z pravé vlny či vlněné směsi ( ani čepice, rukavice či ponožky na holou kůži). V letních měsících se snaže zabránit zpocení, ev . zpocenou kůži častěji oplachujte čistou vodou, místa vlhké zapářky můžete zapudrovat neutrálním dětským pudrem ( pod bradou, ohbí kolínek...)- ne s heřmánkem.
S příkrmy můžete začít od ukončeného šestého měsíce, je-li dítě při plném kojení spokojené a prospívá, nepřidávejte žádná další mléka, vy sama vynechejte zejména vejce, ryby, mořské plody,+ další dle násl. seznamu. Dítěti do roka nepodávejte vůbec:. vejce, mléko a mléčné výrobky, citrusy, kivi, ananas, broskve, meruňky, datle fíky, bobulovité drobné ovoce, ořechy a skořápkové plody, semínka , med, rajčata, celer, papriku, ředkvičky, křen, luštěniny, kysané zelí, řeřichu, bazalku, exotické koření, vepřové maso, mák, džusy a dětské míchané nápoje ( např směs mrkev- maliny- pomeranč apod.) Nové potraviny zavádějte vždy s týdenním odstupem- první týden např. mrkev, druhý mrkev + bramboru, třetí mrkev + bramboru + králičí maso. Pokud se objeví reakce, podzřelá bývá poslední zavedená potravina. Nezapomeňte, že děti jsou poměrně konzervativní a "zase mrkev s bramborou" jim nevadí tak jako nám dospělým. Podrobněji konzultujte s pediatrem. Kortikoidů v režimu, který popisujete, a které Vám ordinuje odborný kožní lékař se nemusíte obávat. S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská

Podobné:  Těhotenství a dítě

Datum vložení dotazu:  11.04.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz