úvod Proalergiky.cz > Poradna > Zažívací potíže několik hodin až dnů pro konzumaci jídla

Odpověď na dotaz

Zažívací potíže několik hodin až dnů pro konzumaci jídla

Vanula:

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, zda-li je možné abych měla nějakou potravinou intoleranci. Již 15 let (od svých 5 let) mám problémy s bolestí přesně v "trojúhelníku" - někdy to jsou neskutečný křeče, jindy jen bolest, někdy jen těžký žaludek a časově je to od pár hodin až po dny. Přijde mi, že je to po jídle - můj doktor se domnívá, že je to problém se žlučníkem (ale to není jisté). Byla jsem za tu dobu 2x na gastroskopii, 2x na sonu břicha, 2x hospitalizovaná v nemocnici, dělali i testy na alergii (pouze základní jako je lepek, laktóza, ..) a vše bylo negativní. Problém mi dělají (co si myslím tedy, že dělají) smažená jídla (jak, kdy), špatně snáším rajskou omáčku poslední dobou (dřív ne), španělského ptáčka nebo třeba zapečené noky se smetanou. Je toho mnohem víc, jen za těch let si bohužel nepamatuji vše, po čem mi bylo zle. Někdy mi je ovšem špatně, když jsem žádné těžší jídlo nejedla. Jako dítě jsem to tolik nevnímala co jím, ale nyní se už to snažím vnímat, jen nemám tušení co vyselektovat, to co mi dělá špatně, nejím, ale občas si něco dám a najednou mi je špatně a vůbec bych to nečekala. Ze stresu pochybuji, měla jsem krásné dětství. Nemám tušení co mám už dělat, tak bych se jen ráda zeptala, jestli je vůbec možné, aby to byla nějaká intolerance. Přijde mi, že ta jídla občas nemají spolu nic společného.
Mockrát Vám děkuji,
s pozdravem
V.

Odpověď:
Ing. Táňa Frýbová

Dobrý den,


diagnóz může být opravdu více a intolerance může být jednou z nich. Pokud po příčině pátráte už dlouho a bezvýsledně i za pomoci léařských vyšetření, prostřednictvím této poradny vám asi pomoct nedokážeme. Vyzkoušet byste mohla eliminační dietu, kdy vysadíte téměř všechny potraviny. Následně je do jídelníčku vracíte zpět a pozorujete, která by mohla být příčinou vašit problémů. Přesný postup je popsán v článku Máte podezření na potravinovou alergii....


Zkuste si také přečíst články o histaminové intoleranci. V tomto případě se nejedná o konkrétní potravinu, ale stav, kdy si tělo nedokáže poradit s nahromaděním histaminu buď vlivem konzumace potravin s jeho vysokým obsahem, vlastní nadprodukcí histaminu, nebo poruchou systému odbourávání histaminu (tzn. omezená koncentrace enzymu diaminooxidázy, který je za odbourávání histaminu zodpovědný).


Můžete se připojit i do naší facebookové skupiny Bez lepku, mléka, vajec. Potravinové alergie a intolerance, kde navzájem sdílíme své zkušenosti a radíme se. Ve skupině je spousta osob s touto diagnózou.


S pozdravem


Táňa, ProAlergiky.cz

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  29.05.2016

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 592 odpovědí

Poslední dotaz: Dobry den dvouleta dcera ma podle naplastovych testu alergii na pekarske drozdi. Chci se zeptat jestli pri alergii na drozdi vadi i lahudkove...

Zobrazit poradnu