úvod Proalergiky.cz > Poradna > Přecitlivělost organismu na změny teplot

Odpověď na dotaz

Přecitlivělost organismu na změny teplot

Jitka:

Krásný den,
od malička jsem přecitlivělá na velké změny teplot (jaro, podzim), ale i menší (slunko, stín). Neměla jsem však žádné tělesné projevy. Trpěla jsem však častěji na angíny, chřipky, později na více časté virózy. Výsledky z alergologie však byly v normálu, krom jedné hodnoty - zvýšené ASLO. Cca před 6 lety (po porodu 1. dítěte) mám dojem, že se jedná o chladovou alergii. Pokud jsem vystavena změnám počasí, průvanu, za pár hodin poté, mám dávivý kašel, slzení očí, bolesti v krku (otok), stav jak při nachlazení,či dokonce před začínající virózou, která, pokud ji nedokáži zastavit léky na kašel, paralenem, propukne naplno.
Jde o projevy chladové alergie? Nebo jaká by mohla být příčina?
Mám tím značné omezené možnosti, rodina tím trpí.
Nejde o život, ale o živoření. Musím být jak květina
ve skleníku.
Děkuji mnohokrát.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


termín chladová alergie se používá pro projevy kopřivky na kůži po kontaktu pokožky se studeným vzduchem či vodou. Typicky jde o kopřivku na nekrytých částech těla - např. v zimě na rukou a v obličeji.


To, co uvádíte vy, může být důsledek neléčeného tzv. “alergického zánětu”. V tom případě probíhá na sliznicích dýchacích cest chronický zánět, kdy je sliznice nateklá, bývá na ní hlen a tato sliznice je přecitlivělá a hůře se vyrovnává s bacily a se změnami teplot. To znamená, že při podráždění (změna teplot, cigaretový kouř, silnější vůně/pach) dojde ke zhoršení stávajícího zánětu a může se projevit jako nachlazení.


Doporučuji vyšetření na ORL (nosní, ušní, krční), ev. znovu na alergologii. Řešením může být pravidelné užívání léků proti alergii (antihistaminik), které potlačí chronický alergický zánět a sliznice poté budou odolnější vůči vnějším vlivům.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na chlad

Datum vložení dotazu:  12.05.2017

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz