Infolinka 541 212 450


Pošlete své dítě k moři – dotované ozdravné pobyty zdravotních pojišťoven
Pokud máme dítě ve věku od 6 do zhruba 16 let, které trpí těžší formou alergie, astmatu, atopického ekzému nebo je často nemocné, můžeme ho poslat na ozdravný pobyt k moři. Takové pobyty organizuje většina zdravotních pojišťoven a zároveň na ně svým pojištěncům přispívá. Právě začalo období přihlašování.

Přínos pobytů pro zdraví dětí

Chorvatské letovisko Vrboska, kam své klienty vozí VZP v rámci svého programu Mořský koník.

Vlhký přímořský vzduch, slaná voda, prostředí bez stresu – to jsou hlavní faktory, které působí pozitivně na zdraví dětí s narušenou imunitou. Jejich dýchací cesty nebo pokožka se zde zregenerují a posílí se jejich celková obranyschopnost. Výsledkem je zmírnění alergických a ekzematických potíží a menší náchylnost k infekcím dýchacích cest.

Ozdravné pobyty u moře jsou konkrétně určeny pro děti s těmito diagnózami:

  • rozsáhlejší atopický ekzém
  • lupénka
  • průduškové astma
  • chronická obstrukční plicní nemoc
  • pylová alergie
  • chronické nebo opakované záněty dýchacích cest (průdušek, vedlejších nosních dutin apod.)
  • jiné dýchací nebo kožní nemoci, které se opakovaně vracejí nebo jsou způsobeny oslabenou imunitou

Součástí ozdravně-léčebných programů není jen zdraví prospěšné řádění v moři, ale i přirozený pohyb na čerstvém přímořském vzduchu například v podobě každodenních rozcviček, hudebně-pohybových aktivit, sportovních her na přilehlých hřištích nebo výletů do okolí.

Na místě jsou účastníci pobytu rozděleni do skupin podle věku a pohlaví. Každá skupina má svého dospělého vedoucího.

Po celou dobu pobytu je účastníkům k dispozici zdravotnický personál, který má hotelovém areálu zřízenu svou dočasnou ordinaci. Dvacet čtyři hodin denně je přítomen minimálně jeden praktický lékař, případně i další odborní lékaři (alergolog, kožní apod.). Každý účastník na místě prochází vstupní a výstupní lékařskou prohlídkou, která jasně ukáže léčebné výsledky.

Jak pobyty probíhají

Na pobyty se obvykle jezdí od června do září, přičemž prázdninové termíny jsou z pochopitelných důvodů obsazeny nejrychleji. Jednotlivé turnusy trvají dva nebo tři týdny (dle pojišťovny), přičemž ze zdravotního hlediska jsou pochopitelně vhodnější pobyty delší.

K moři jsou malí pacienti dopravování letecky nebo autobusem, opět záleží na nabídce konkrétní pojišťovny. Pobyty organizují přímo zdravotní pojišťovny ve spolupráci se zkušenými cestovními kancelářemi.

O aktivní zábavu a bezpečí dětí se nepřetržitě starají přidělení vychovatelé a sportovní animátoři. Vedle pohybových aktivit vždy zbyde čas i na společenské akce. Na některé pobyty za dětmi jezdí slavné osobnosti. Nejčastěji jde o různé umělce, kteří si s dětmi mohou zahrát nebo zazpívat.

Děti dostávají pravidelně pětkrát denně zdravou stravu a je dohlíženo na jejich pitný režim. Součástí pobytu je také pojištění léčebných výdajů pro případy vážnějšího onemocnění nebo zranění.

Starší chlapci při předvádění své originální choreografie, kterou si nacvičili v rámci lekcí zumby.

Pokud máme pokušení jet na pobyt se svým dítětem, raději na to zapomeňme. Vzhledem k omezenému počtu míst by nebyla naše přítomnost rozumná. A dohled zdravotníků a dalších dospělých osob je vždy zajištěn. Navíc děti si občas potřebují odpočinout i od rodičů.

To ale neznamená, že o svých potomcích nemají rodiče v průběhu pobytu žádné informace. Organizátoři ze všech lokalit průběžně pořizují fotodokumentaci a s patřičnými zprávami ji zveřejňují na internetových stránkách pobytu. Rodiče tak prakticky v reálném čase vědí, jaký jejich dítě mělo program. Dokonce mu někdy mohou poslat i vzkaz.

Jak se na pobyt dostat

Aby se naše ratolest mohla zúčastnit ozdravného pobytu, v první řadě je potřeba včas na nejbližší pobočce zdravotní pojišťovny podat vyplněnou přihlášku. Pro samotný formulář není nutné chodit osobně, poněvadž bývá ke stažení na www stránkách pojišťovny.

Formulář si vytiskneme a čitelně vyplníme – u VZP je možné jej předvyplnit jeho elektronickou verzi ještě v počítači. Většinu údajů vyplňuje někdo z rodičů, menší část přihlášky je pak určena pro ošetřujícího lékaře (dětský lékař, případně alergolog nebo dermatolog).

Ukázka přihlášky do programu Mořský koník (VZP)

Některé menší pojišťovny vyžadují, aby lékař navíc vyplnil ještě další formulář – „Návrh na umístění dítěte v ozdravovně“. Ten se pak přikládá k přihlášce.

Pobyty v Řecku patří mezi nejkrásnější. Kdyby děti náhodou omrzelo moře, mají v některých lokalitách k dispozici bazén.

Příjem vyplněných přihlášek obvykle začíná v lednu a končí v dubnu až červnu (dle pojišťovny). Čím dříve přihlášku odevzdáme, tím větší šanci má pojišťovna vyhovět našim přáním ohledně termínu a místa pobytu.

Různé pojišťovny mají různé požadavky na to, jakým způsobem se přihláška doručuje a jakým způsobem se ověřují nároky na slevy. Často je žádoucí zajít na pobočku osobně. Podrobné pokyny najdeme na stránkách své pojišťovny.

Revizní lékař pojišťovny následně posoudí, zda dítě dostatečně vhodným kandidátem pro pobyt a zda jeho případná omezení (kontraindikace) nemohou být překážkou v účasti. Během několika týdnů obdržíme od pojišťovny vyjádření, zda bylo dítě do programu přijato, spolu s dalšími pokyny (jak zaplatit, jak se připravit na pobyt).

Ačkoli zdravotní pojišťovny na tyto pobyty přispívají, vždy musíme počítat s finanční spoluúčastí v řádu tisíců korun. Základní ceny pobytů se liší v závislosti na délce trvání pobytu, atraktivitě lokality a způsobu dopravy. Červnové a zářijové turnusy bývají finančně zvýhodněny. Zároveň můžeme výrazně ušetřit, pokud je u dané pojišťovny registrováno nejen dítě, ale i jeho rodiče.

Finanční příspěvky rodičů u programu Mořský koník (VZP)

Vzhledem ke zvýšenému zájmu o prázdninové turnusy se může stát, že nám pojišťovna nabídne jiný termín nebo jinou lokalitu, než jsme uvedli v přihlášce jako preferované.

Asi není třeba připomínat, že dítě se může zúčastnit pouze pobytů organizovaných tou zdravotní pojišťovnou, u které je registrováno. Od prosince 2011 je možné změnit zdravotní pojišťovnu pouze jednou ročně.

Velmi dobře a podrobně zpracované informace o léčebně-ozdravných pobytech u moře má na svých stránkách VZP. Má také s těmito pobyty nejvíce zkušeností – do roku 2011 vypravila zhruba 100 000 účastníků. Tato pojišťovna s dětmi létá do Chorvatska a Řecka.


Sponzorem tohoto tématu je Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR – pořadatel přímořských ozdravných pobytů Mořský koník určených malým alergikům a atopikům.

Další informace o pobytech a možnostech finanční podpory najdete na www.morsky-konik.cz.


Články na podobné téma