Infolinka 541 212 450


Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Jehnědy břízy vůbec nevypadají jako květy, a přesto jsou na jaře plné silně alergizujícího pylu

Jehnědy břízy vůbec nevypadají jako květy, a přesto jsou na jaře plné silně alergizujícího pylu


Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy a na loukách pampelišky. Pyly se ale ve vzduchu objevují téměř po celý rok. A navíc pro alergiky jsou obvykle rizikem jiné rostliny než ty, které kvetou nápadnými okrasnými květy. Jak se střídá období kvetení jednotlivých typů rostlin? Mohou různé pyly způsobovat různé problémy?

Pozdní zima a brzké jaro: dřeviny

Už v průběhu ledna začínají kvést lísky. Jehnědy vysoce alergizující břízy, které se začínají objevovat během března, málokomu připomínají květy. A přece jsou plné lehkého agresivního pylu, který vítr roznáší daleko od stromů. Proto může alergická reakce přijít i ve chvíli, kdy žádný strom v našem okolí není.

Konec jara a léto: traviny a plísně

Konec jara a léto jsou doménou travin a obilovin. Je-li léto vlhké, „kvetou“ venkovní plísně, jejichž spor může být v ovzduší i více než pylů. A některé z bylin, jako jsou pelyněk nebo ambrózie, vydrží chrlit pyly až do října.

Podrobnosti o době kvetení jednotlivých alergizujících rostlin najdete v pylovém kalendáři.

Ovocné stromy a okrasné květiny jsou většinou neškodné

Pyly ovocných stromů a jehličnanů, které zjara vidíme na autech nebo okrajích kaluží, ani pyly okrasných květin pro většinu alergiků žádné nebezpečí neznamenají. Obsahují totiž velká a těžká pylová zrnka, která daleko nedoletí. 

I když pylová zrnka různých rostlin se od sebe tvarem a velikostí dosti liší, způsobené alergické potíže jsou v zásadě vždy stejné. Není to tak, že by některý pyl například způsoboval spíše astma a jiný zánět spojivek.

Zásady, jak s pyly bojovat, se neliší v závislosti na druhu rostliny, na kterou jsme alergičtí.


Články na podobné téma