Infolinka 541 212 450


Rozdíl mezi alergií na lepek a celiakií

Celiakie poškozuje tenké střevo, zatímco alergie na lepek může podráždit celou trávicí soustavu

Celiakie poškozuje tenké střevo, zatímco alergie na lepek může podráždit celou trávicí soustavu


Pokud se nezajímáme o detaily, spokojíme se s konstatováním, že celiakie i alergie na lepek v zásadě patří mezi alergie a řeší se stejným způsobem – bezlepkovou dietou.

Co je lepek?

Lepek je proměnlivá směs bílkovin vyskytující se ve čtyřech druzích obilovin ze skupiny „pšenicovitých“. Tyto obiloviny poznáme podle toho, že jejich zrno má podélnou rýhu. Lepek je hlavní bílkovinou ve všech typech pšenice, žita, ječmene a ovsa. Více je v obilovinách už jen škrobů.

Z pohledu celiakie není důležité, ve kterých z výše uvedených obilovin je lepku více nebo méně. Ve všech je ho tolik, že způsobuje problémy.

Obsah lepku se i u jednoho druhu obilí může lišit, a to v závislosti na podmínkách, v jakých bylo pěstováno. Čím více lepku obilovina obsahuje, tím je považována za kvalitnější a výživnější – alespoň z pohledu mlynářského a pekařského. Díky lepku jsou výrobky z mouky pružné, dobře kynou a po upečení si drží tvar.

Výraz lepek je opravdu odvozen od lepivosti. Stejně tak cizí název gluten znamená latinsky „lepidlo“.

Alergie na lepek, nebo celiakie?

Pokud vás zajímá, jaké jsou rozdíly v příčinách, diagnóze a léčbě těchto dvou onemocnění, musíme nahlédnout pod pokličku imunitního systému…

 

Atopická („klasická“) alergie na lepek

Celiakie – imunitní nesnášenlivost lepku

Původ reakce

je zprostředkována protilátkami typu IgE* zaměřenými proti lepku je zprostředkována zejména protilátkami typu IgA** a má autoimunitní charakter (imunitní systém při konzumaci lepku napadá tenké střevo)

Příznaky

svědění v ústech a krku, bolest žaludku, zvracení, průjem, nadýmání, rýma, dušnost, anafylaxe, kopřivka, ekzém aj. průjem, nadýmání, poruchy vstřebávání živin, únava, neprospívání a poruchy růstu u dětí, zvýšená kazivost zubů, afty, chudokrevnost aj.

Nástup příznaků

rychlý: jednotky až desítky minut po konzumaci lepku pomalý: hodiny až dny po konzumaci lepku

Kde se léčí

alergologie  gastroenterologie

Diagnostika

krevní nebo kožní imunologické testy různá vyšetření střev, různé krevní testy

Trvání

nemusí být celoživotní, někdy dokonce sama odeznívá
častější v útlém dětství
je celoživotní
nezávisí na věku

Vyléčitelnost

je možné vyvolat toleranci organismu vůči lepku, a to zejména pomocí alergenové vakcinace zatím není známa možnost úplného odstranění nemoci

* imunoglobuliny E
** imunoglobuliny A


Články na podobné téma