Infolinka 541 212 450


Sdružujte se s ostatními bezlepkáři a vyměňujte si zkušenosti ze života bez lepku

Učte se od sebe vzájemně, vyměňujte si nápady (foto: SXC)

Učte se od sebe vzájemně, vyměňujte si nápady (foto: SXC)


S bezlepkovou dietou žije spousta lidí, se kterými si můžete vyměňovat zkušenosti a svěřit se jim s případnými problémy. Sdílená starost je poloviční a vědět, že na celiakii nejste sami, určitě pomáhá.

Nestraňte se zbytku populace jen kvůli tomu, že se stravujete jinak

Nepropadejte panice, že už nemůže jet na letní dovolenou či na hory o jarních prázdninách, protože má u vás doma někdo bezlepkovou dietu. Vše je vždy jen o domluvě. Vy jste platící zákazník a v dnešní době byste měli mít na paměti, že vy jste ten kdo si vybírá daný pobyt, či službu v restauraci.

Cestovní kanceláře jsou již připravené na eventualitu dietního stravování a budou se vám snažit vyhovět. V lyžařských střediscích, v ČR např. Lipno, není problém domluvit si v jídelně u sjezdovky možnost zkombinovat jídla bez mouky.

V mnoha restauracích a kavárnách se stačí pouze domluvit s číšníkem, co by vám kuchyně mohla poskytnout a připravit bezlepkově. Stačí se jen zeptat… a upozornit na úskalí.

Pokud vám nebudou chtít vyhovět? Dáte si zeleninový salát, rybu s bramborem nebo kávu a příště půjdete zkrátka jinam.

Hotelová zařízení, kde si můžete objednat bezlepkové stravování, najdete samozřejmě i na internetu, například na Rekreace-Bezlepku.cz.

Buďte vždy připraveni a na výlety mějte v batohu dost velkou bezlepkovou svačinu a samozřejmě dostatek tekutin (hlavně děti to ocení).

Pokud máte vy či vaše dítě bezlepkovou dietu a máte zrovna chuť na výletě na zmrzlinu, řešte to bezlepkovým nanukem (třeba zmrzliny Prima) nebo u sebe noste plastový kelímek a lžičku. Většina cukráren už vám natočí zmrzlinu i do plastového či papírového pohárku vlastní provenience.

Zapojte se, sdružujte se, buďte aktivní

V posledních letech celiaků celosvětově i v naší republice rapidně přibývá. Je to především způsobeno medializací tohoto problému a finanční dostupností detekčních testů.

Proto, abychom mohli dosáhnout v naší republice nějaké společenské a politické odezvy, je třeba se sdružovat a ukázat, jak velká populace lidí s bezlepkovou dietou tady žije.

Hlavně u starší generace se setkáváme s nechutí sdružovat se do jakýchkoliv skupin, což je samozřejmě dáno naší nedávnou historií.

Snažte se zapojit, diskutovat, zúčastňovat se setkání bezlepkových sdružení, bezlepkových dnů například v Globusu, hledejte novinky na světových i českých webech, v médiích, literatuře.

Náš tip: Připojte se s námi do facebookové skupiny Bez lepku, mléka, vajec - potravinové alergie a intolerance. Je nás tam už opravdu hodně a jsme připraveni kdykoliv poradit, podělit se o recepty, nebo třeba jen vyslechnout.

Podpořte třeba i finančně své sdružení. Patří mezi neziskovky, na které stále nemá stát peníze. Ať může mít více aktivit.

Z vlastní zkušenosti vím, že většina z nás to dělá pro naše děti, ale bojujeme i za vás a vaše blízké. A vše bez nároku na jakýkoliv honorář. Od vás bychom chtěli jen zpětnou odezvu, že to děláme dobře.

Pokud nebude zřejmé, jaké množství lidí a hlavně dětí musí držet bezlepkovou dietu, nebude nikdo na přání a potřeby nás a našich dětí reflektovat. Ani politici, velkoobchodníci, ani restaurace, ani zdravotní pojišťovny. A zdravotní pojišťovny potažmo stát a naši politici by si měli uvědomit, že bezlepková dieta je pro nás nebo naše blízké jediným lékem a není to žádný NADSTANDARD.


Články na podobné téma