Infolinka 541 212 450


Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky
Alergií na bílkoviny kravského mléka (ABKM) trpí zhruba každé třetí dítě ze sta mladší tří let. Některé studie uvádějí až 7 %. U dětí s atopickým ekzémem je toto číslo až 4krát vyšší. Týká se toto potravinové omezení i vás? Potýkáte se s danou diagnózou nově, žijete s ní již „nějaký ten pátek“? Nebo jen máte podezření, že obtíže vašeho děťátka mohou souviset s kravským mlékem? Pro vás všechny je tento speciál.

Stručný úvod – co to je ABKM, kdy vzniká

Alergie na bílkoviny kravského mléka je nežádoucí odpovědí našeho imunitního systému na některé bílkoviny (proteiny) obsažené v kravském mléce. Nejčastěji bývá diagnostikována ve věku 3–6 měsíců. Může vzniknout:

  • u dětí plně kojených
  • u dětí na umělém mléce
  • až v době podávání příkrmů

ABKM – ve většině případů záležitost pár let

Výhoda této alergie je její tendence vyhasínat, což v praxi znamená, že kolem jednoho roku věku dítěte mizí až v polovině případů. Ve školním věku pak může mléko a mléčné výrovky konzumovat až 80 % dětí. Bezmléčnou dietu v dospělosti musejí dodržovat pouhá 3 % lidí.

V řadě případů bohužel vše tolerancí mléka nekončí a v pozdějším věku je tato alergie nahrazena jinou. Sklony k alergii si totiž člověk uchovává po celý život.

Varovné signály a rychlost jejich nástupu

Známky nesnášenlivosti mléka se mohou objevit již při prvním setkání s ním, ale daleko častěji až při opakovaném ochutnání. Obdobně toto platí i na objem mléka, případně mléčných výrobků – jsou známy negativní reakce již na množství v mililitrech, ale běžnější je nástup obtíží až po opakované konzumaci daleko vyšších dávek.

Také nástup obtíží se může lišit. Reakce na BKM může být:

  • časná (minuty)
  • pozdější (hodiny)
  • pozdní (dny)

U každého dítěte je pak samozřejmě i odlišná intenzita obtíží.

Příznaky alergie na mléčnou bílkovinu

  • změny v chování – neklid, podrážděnost, narušený spánek, odmítání stravy
  • trávící problémy – nízký váhový přírůstek, příp. úbytek, bolesti bříška, zvracení, průjmy (méně častěji i zácpy), i s příměsí hlenu a krve
  • kožní problémy – kopřivka, vznik, příp. zhoršení atopického ekzému
  • dýchací problémy – rýma, kašel, dušnost atd.

V praxi se lze setkat vzácně i s anafylaktickým šokem, ale daleko častější jsou příznaky méně dramatické.

Zmíněné příznaky nemusejí poukazovat pouze na alergii na mléko, ale i na jakoukoli jinou potravinovou alergii. U dětí krmených výhradně mlékem je ale mléko logicky hlavním podezřelým.

Ještě je potřeba dodat, že některé z uvedených příznaků se objevují i u jiných než alergických onemocnění. Častý je především infekční původ. Je tedy rozumné nejprve provést řádnou diagnózu a teprve pak učinit patřičná opatření.

Zvracení, plynatost a průjmy také patří mezi typické příznaky intolerance laktózy. Ta je sice u kojenců vzácná, ale může se objevit třeba jako důsledek jiné potravinové přecitlivělosti.

Moje zkušenost – první problémy již v porodnici

První problémy s příjmem potravy, respektive mléka měla moje dcerka (nyní deset měsíců) již v porodnici, díky čemuž jsme si tam pobyly jednou takovou dobu, než bývá zvykem. Lékaři vše přisuzovali tomu, že se narodila s nižší porodní váhou 2,7 kg, a tudíž nemá sílu sát mateřské mléko a musím ji dokrmovat sondou. Ale i touto formou odmítala jak mléko mateřské, tak i umělou kojeneckou výživu. Pakliže něco vypila, část ihned vyzvracela. Dalším příznakem byl i hlen ve stolici. Dnes zpětně jsem přesvědčena, že již tenkrát se projevila ABKM.


Články na podobné téma