úvod Proalergiky.cz > Alergie a ekzém > Alergie na potraviny > Alergie na korýše > Alergie na korýše - alergeny, projevy, léčba

Alergie na korýše

Alergie na korýše - alergeny, projevy, léčba

(foto: Dreamstime.com)
(foto: Dreamstime.com)

Alergie na korýše patří k nejčastěji diagnostikovaným potravinovým alergiím, a proto jsou korýši zařazeni na seznam 14 hlavních potencionálních alergenů. V restauracích, příp. ostatních zařízeních hromadného stravování jsou pokrmy obsahující korýše a výrobky z nich označeny na jídelních lístcích číslem 2.

Nejčastěji konzumovanou skupinu korýšů jsou krevety. Mezi další známé „mořské potvory“, které končí na našich talířích, patří langusty, humři, garnáti či mořští (ale chutní jsou i sladkovodní) krabi a raci. Alergičtí můžeme být pouze na jeden druh, ale daleko častěji na všechny korýše.

Alergeny

Hlavním alergenem vyskytujícím se ve svalovině korýšů je tropomyosin, termostabilní bílkovina, odolná i proti trávícím enzymům, která je bohužel u různých druhů korýšů velmi podobná, čímž dochází často ke zkříženým reakcím. V praxi to znamená, že málokdo je alergický pouze na jeden druh korýšů, daleko častěji (zhruba v 75 % případů) musí alergik vyřadit ze svého jídelníčku korýše všechny. Tato tzv. zkřížená reakce se často vyskytuje i mezi korýši a měkkýši (př. sépiemi a hlemýždi), naopak alergici na ryby se konzumaci korýšů vyhýbat nemusí. Málo známé je doporučení, že by při konzumaci korýšů měli být obezřetní alergici na roztoče a šváby, neboť i mezi těmito, na první pohled zcela nesouvisejícími alergeny, se vyskytují zkřížené reakce.

Tropomyosin však není jediným alergenem, byly prokázány i alergie na jiné látky, nejčastěji specifické, vyskytující se pouze ve svalovině jednoho druhu – příkladem může být alergen argininkináza – enzym obsažený v mase oblíbených a vyhledávaných garnátů tygřích.

Projevy alergie na korýše

Mezi prvotní projevy alergické reakce na korýše patří pocit mravenčení v ústech, zvracení, kožní projevy (otoky, ekzémy) a dýchací obtíže - sípání, dušnost, úzkost. Alergickou reakci pomáhají zmírnit léky ze skupiny antihistaminik.

Není-li zajištěna včasná lékařská pomoc, může dojít k plnému rozvinutí anafylaktického šoku, jehož důsledky mohou být fatální.

Léčba

Stejně jako ostatní alergie se ani tato nedá vyléčit a citlivý jedinec se dané skupině potravin musí vyhýbat.

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky
Jídlonosič aneb v čem nosit jídlo pro alergika do školy a školky

Řada z nás má doma potomka s alergií či intolerancí potravin. Nejčastějšími...