Infolinka 541 212 450


Čistička vzduchu – ano, či ne?

Čistička vzduchu – ano, či ne?

Čistička vzduchu v místnosti (foto: Winix)


V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze doporučit, pozastavíme se ale i nad tím, kdy její nákup očekávání nesplní. Čistý vzduch je k našemu životu nepostradatelný. A ač to tak na první pohled nevypadá, v místnostech, kde jsme nuceni trávit čím dál víc času, je mnohdy znečištěnější než venku. Proto je čistička vzduchu užitečná pro všechny, nejen pro alergiky.

Používání čističky vzduchu je vhodné nejen v domácnostech, ale i na pracovištích a v dalších veřejných prostorech, kde je vysoká koncentrace a pohyb osob.

Pomůže všude tam, kde je vzduch znečištěný. I zdravý člověk se může stát nemocným, pokud se ve větší míře vystavuje zejména těmto nečistotám:

  • cigaretový kouř
  • jemný prach, popílek a smog z dopravy a průmyslu
  • viry a bakterie
  • výpary z laků a lepidel v podlahách a nábytku

Jednoznačně ano: Čistička vzduchu na některé alergie

Pro alergiky je pořízení čističky vzduchu jistě velmi dobrá investice. Ale není to tak u každé čističky a každé alergie. Čistička vzduchu má nejvýraznější účinky u lehkých polétavých alergenů

  • zvířecí alergeny
  • pylová zrna
  • spory plísní

Pokud tedy máte domácího mazlíčka, kterého se nechcete i přes případnou alergii vzdát, je čistička vzduchu vynikající řešení. Stejně dobře si poradí s pylem, který se v pylové sezóně dostane do místností otevřenými okny, a velmi dobrá je také na lehké spory plísní.

Čistička vzduchu je také doporučována jako dobrý doplněk pro pacienty s atopickým ekzémem, zejména pro ty, u nichž není odhalena příčina v podobě konkrétního alergenu. V tomto případě jsou opatření vedoucí k minimalizace alergenů v domácnosti na místě a doporučují se.

Spíše ne: Roztočová a potravinová alergie

U alergie na roztoče naopak nebude přínos čističky tak citelný, protože roztočové alergeny jsou těžké, nepoletují příliš ve vzduchu, ale nachází se zejména uvnitř matrací, čalouněného nábytku, polštářů a přikrývek a v prachu, který leží na podlaze. Představa, že čistička vzduchu vytáhne roztoče z matrace, je úsměvná, přesto se nás o tom řada výrobců či prodejců čističek snaží intenzivně přesvědčit. U alergii na roztoče je čistička vzduchu vhodná jako doplněk, ale soustředit bychom se měli na jiné úpravy domácího prostředí pro snížení množství roztočů.

Menší smysl má rovněž pořizování čističky vzduchu při většině potravinových alergií, jelikož potravinové alergeny se až na výjimky nešíří vzduchem. 

Ochrana před většími dávkami škodlivin

Občas se ozývá obava, že používáním čističky vzduchu vznikne příliš čisté prostředí, ve kterém se imunitní systém nebude moci správně otužovat a bude přecitlivělý. Jenže to není tak jednoduché. Vše totiž záleží na dávce škodlivin a zdravotním stavu konkrétního člověka. 

Co se týká bakterií, virů a dalších běžných mikroorganismů, imunitní systém se kontaktem s nimi trénuje. I když používáme čističku vzduchu, kontakt s mikroorganismy tím nepřerušíme. Rozhodně z nás neudělá „skleníkové děti“. Stačí si olíznout prst, někoho políbit nebo třeba jen stát vedle mluvícího člověka. Pro prevenci infekce je důležité vyvarovat se velkým dávkám patogenních mikroorganismů – a právě v tom čistička pomáhá. 

U alergiků je situace ještě trochu jiná. U člověka alergického například na pyl se může spustit alergická reakce už při vdechnutí několika pylových zrnek jeho alergenu. Pokud se bude opakovaně vystavovat svému alergenu, jeho alergie se může ještě zhoršovat. V místnosti vybavené čističkou, která pyly ze vzduchu rychle a účinně odstraňuje, si tak alergik může užít úlevy od nepříjemných příznaků. 

Čistička vzduchu za 3000? Někdy stačí, někdy ne

Zejména záleží na tom, za jakým účelem ji pořizujete, tedy především jaké nečistoty chcete odstraňovat. Nechceme obecně hanět levné čističky vzduchu, ale člověk by měl investici vždy zvážit, a to nejen s ohledem na pořizovací cenu, ale zejména na užitnou hodnotu produktu.

Nebudeme zabíhat do technických detailů, nicméně i naprostý laik pochopí, že „obyčejný“ elektrostatický filtr, který funguje na podobném principu jako hřeben, ke kterému se lepí elektrizující vlasy, nemůže být srovnatelný se soupravou několika filtrů, z nichž každý je zaměřen na určitý druh nečistot a dohromady tvoří celek, který zaručuje opravdu téměř 100% odfiltrování škodlivých částic a plynů.

Proto bychom při rozhodování o koupi čističky doporučovali pečlivě zvažovat parametry a dovednosti jednotlivých čističek vzduchu.

S výběrem vám poradí odborníci

Z pohledu zákazníka je důležité, aby čističku vzduchu kupoval tam, kde mu jsou schopni kvalifikovaně poradit. Například u nás na portálu ProAlergiky.cz pracují vyškolení odborníci, kteří vám nejen poradí s tím, jestli je čistička vzduchu pro vás vhodná investice, ale budou se snažit zjistit, za jakým účelem, do jakého prostředí, jak velké místnosti čističku vzduchu potřebujete a jaké parametry jsou pro vás důležité. Pro někoho to může být účinnost proti virům, pro jiného co nejvyšší výkon nebo životnost filtrů a tím pádem nízké náklady na další provoz čističky.

V nabídce našeho e-shopu najdete pouze prověřené čističky vzduchu, které splňují přísnější parametry pro alergiky a tím samozřejmě i pro všechny ostatní, zdravější uživatele.

Neutrácejte své peníze zbytečně, o své investici se poraďte s těmi, kteří rozumí tomu, co nabízejí, a jsou schopni vás o tom přesvědčit.

Poradenství poskytujeme na telefonní infolince 541 212 450 nebo 602 813 222. Ne­váhejte a kontaktujte nás, rádi se vám budeme věnovat.

Čističky vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz


Články na podobné téma