Infolinka 541 212 450


Čistička vzduchu se zvlhčovačem, nebo každý přístroj zvlášť?

Čističky vzduchu se zvlhčovačem s vysunutým zvlhčovacím mechanismem

Čističky vzduchu se zvlhčovačem s vysunutým zvlhčovacím mechanismem


Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomoci čističky a zvlhčovače vzduchu, máte na výběr ze dvou možností. Můžete pořídit samostatně dva přístroje, nebo přístroj takzvaně 2 v 1 – čističku vzduchu s funkcí zvlhčování.

Připomeňme si krátce, kdy je vlastně za potřebí čistička a kdy zvlhčovač...

Čistička je vhodná pro odstraňování lehkých vzdušných alergenů, jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, a na likvidaci pachů, virů a bakterií. Přístroj by měl mít doma každý, koho trápí alergie, astma, dýchací potíže, častá nemocnost, případně bydlí v místě, kde je zvýšená prašnost nebo jinak znečištěný vzduch.

Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny lidi, nejen pro ty s dýchacími potížemi. Je potřebný tam, kde se vnitřní vlhkost v místnosti pohybuje pod 40 % (ideální vlhkost je 50 %). Jaká je u vás vlhkost, zjistíte změřením vnitřní vlhkosti za pomocí vlhkoměru. Nízká vlhkost má negativní vliv na dýchací problémy, kašel, chrapot a vysušenou pokožku.

Princip a provoz zvlhčování u čističek se zvlhčovačem

Zvlhčovač u těchto modelů pracuje na principu přirozeného studeného odparu. Ve zvlhčovací části přístroje se nachází disk z nasákavého materiálu, který se otáčí, nabírá do sebe vodu a ta se následně odpařuje pomocí ventilátoru čističky. Vzduch se zvlhčuje, aniž by z přístroje vycházela viditelná mlžina.

Mezi špičku patří čističky vzduchu se zvlhčovačem značky Sharp

Podívejte se na kombinované čističky vzduchu se zvlhčovačem.

Čističky se zvlhčovačem jsou zkonstruovány tak, že můžete nebo nemusíte zvlhčovat vzduch společně s jeho čištěním. Pokud je vlhkost optimální, zvolíte na čističce pouze režim čištění. Nevýhodou je, že nelze samostatně zvlhčovat – vždy musí být zapnutý i režim čištění. Může tak docházet k dřívějšímu zanesení filtrů, nicméně je pořád lepší, když se nečistoty zachytí ve filtrech než v dýchacích cestách.

Výhody čističek se zvlhčovačem

 • manipulace a ovládání pouze jednoho přístroje
 • údržba pouze jednoho přístroje
 • úspora místa

Nevýhody čističek se zvlhčovačem

 • obvykle vyšší cena
 • často nemožnost nastavení požadované vlhkosti (bývá nastavena automaticky z výroby)
 • nemožnost oddělení přístrojů do dvou místností
 • nelze pouze zvlhčovat, je nutný vždy i režim čištění, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení filtrů

Samostatná čistička vzduchu

Rozdíl v čištění a funkcích v tomto případě téměř nenajdeme. Jak samostatná čistička, tak čistička se zvlhčovačem umí vzduch vyčistit velmi dobře. Oba druhy můžete vybírat podle velikosti místnosti, kde je budete používat. K dispozici jsou i kvalitní přístroje s nižším vzduchovým výkonem, které nestojí tolik peněz.

Čističky vzduchu Winix nabízejí vysoký výkon za přijatelnou cenu

Vyberte si čističku vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz

Samostatný zvlhčovač vzduchu

Pokud uvažujete o nákupu a zvlhčovač je pro vás důležitý, neberete jej pouze jako přídavnou funkci. Je lepší pořídit samostatný přístroj. Zvlhčovače vyšších tříd jsou vybaveny řadou užitečných funkcí, které u zvlhčovače integrovaného v čističce nenajdete. Můžete volit cílovou vlhkost a díky automatickému režimu zvlhčovač sám hlídá ideální klima, tj. zapíná a vypíná zvlhčování podle vlhkosti, kterou naměří.

Radíme vám: Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Samostatné zvlhčovače nabízí také výběr zvlhčovací technologie – za pomoci horké páry, ultrazvuku nebo studeného odparu, ať už díky diskům nebo speciálním filtrům.

Výhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • možnost používat oba přístroje v různých místnostech a v různou dobu
 • kvalitnější, plnohodnotný zvlhčovač
 • šetrnější provoz (nečistíte vzduch tam, kde není potřeba)
 • větší možnost výběru přístrojů ‒ podle vzduchového výkonu čističky a výkonu zvlhčovače
 • výběr zvlhčovací technologie – ultrazvuk, studený odpar, horká pára

Nevýhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • ovládání dvou přístrojů
 • údržba dvou přístrojů
 • větší nároky na prostor

Čističku a zvlhčovač zvlášť, nebo 2 v 1?

Záleží na tom, jaké jsou vaše priority. Jestliže jste ochotni akceptovat vyšší cenu a zvlhčování pro vás není hlavní potřebou, případně bojujete s nedostatkem prostoru, volte kombinovaný přístroj.

Pořízení čističky a zvlhčovače zvlášť nabízí větší variabilitu a větší kvalitu zejména u zvlhčovací funkce. Za dva samostatné přístroje přitom zaplatíte přibližně stejně jako za jeden kombinovaný, někdy i méně.


Články na podobné téma