Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Atopický ekzém se léčí nejen léky

Atopický ekzém se léčí nejen léky

Atopický ekzém sice většinou dítě vážně neohrožuje, avšak ovlivňuje život celé rodiny. Rodiče jsou zoufalí. Mají za sebou nekonečné noci beze spánku, protože se dítě budí silným svěděním, a jsou vyvedeni z rovnováhy kožními příznaky, které mění obličej jejich dítěte i celý jeho vzhled. Nevyzpytatelný ekzém je chvíli lepší a chvíli zase horší…

Pozor na roztoče a stres

Vedle potravin, o kterých byla řeč v minulém hlavním tématu, mohou být provokátorem (spouštěčem) atopického ekzému i některé alergeny vyskytující se v prostředí. Jsou to zejména okem nepostřehnutelní roztoči, které najdeme v domácím prachu, v matracích, ve vlněných pokrývkách, čalounění, kobercích, v těžkých závěsech. Roztoči se živí lupy, šupinami kůže, drobečky potravin a daří se jim v teplých, vlhkých domech. Přírodním zdrojem roztočů jsou ptačí, zejména holubí, hnízda.

Rady, jak se zbavit roztočů, najdete v samostatné sekci portálu.

Kůži může dráždit mnoho dalších látek, například vlna, umělá vlákna, dráždivá mýdla, ale také změny teploty a vlhkosti vzduchu a rovněž psychická zátěž – rozčilení a stres. Dráždění kůže může také vyvolat probíhající infekce.

I když onemocnění trvá velmi dlouho, můžeme rodiče ujistit o tom, že u většiny dětí dojde k úplné úpravě kůže. Po několika letech nastává postupný ústup obtíží a období, kdy je pacient zcela bez obtíží, jsou stále častější.

Přistupujte k léčbě poctivě

1. Kortikosteroidy

Kortikosteroidy se používají ve formě emulzí, krémů nebo mastí. Cílem je dosáhnout kontroly nad příznaky ekzému tak, aby maximálního zlepšení stavu kůže bylo dosaženo s nejmenším možným ohrožením nežádoucími účinky. Za použití nejmenšího množství má být dosaženo nejlepšího výsledku.

Kortikosteroidy se vydávají výhradně na předpis. Nemají být používány častěji než 3× denně. Svévolné zvýšení dávek nezaručuje lepší účinek, ale naopak může stav zhoršit. Je potřeba dodržovat pokyny lékaře. Před použitím krému nebo emulze byste si měli pečlivě umýt ruce a ostříhat nehty. Malé množství krému se vtírá do kůže lehkým krouživým pohybem špiček prstů. Ošetřené místo je vhodné překrýt sterilní bavlněnou gázou, aby se lék lépe vstřebal a zamezilo se škrábání.

2. Antihistaminika

 

 
Běžným projevem alergické reakce je svědění a zarudnutí pokožky nebo sliznic. Pro snížení svědivosti se používají antihistaminika (pro děti od dvou let jsou dostupné např. kapky Zyrtec). I tato léčiva je nutné správně dávkovat. Užití nadměrného množství účinné látky by totiž mohlo vyvolat nežádoucí účinky, nejčastěji ospalost.

 

Více o léčbě dětí za pomocí antihistaminik se dočtete v článku Léčba alergie u dětí.

3. Antibiotika

Kůže ekzematika je kvůli svému narušení méně odolná vůči infekci. V případech těžší infekce lékař předepisuje antibiotika. Je důležité vždy včas kožní infekci rozpoznat a léčit. Při potlačení infekce dojde někdy k překvapivému celkovému zlepšení stavu kůže. Při ložiskové infekci se obvykle podávají antibiotika místně 2× až 3× denně na postižená místa, při rozsáhlejší infekci je nutné podávat antibiotika celkově (ústně). I v tomto případě platí, že konkrétní pokyny k užívání těchto léků vydá lékař.

4. Promašťující přípravky – emoliencia

Vlivem narušené ochranné bariéry je kůže ekzematika často suchá a šupí se. Promašťování kůže je velmi důležité, i když je děti někdy nemají rády. Na trhu je k dostání velké množství léčebné kosmetiky s různými vlastnostmi (dodávají vodu nebo tuk, tiší svědění, desinfikují apod.). Je potřeba najít takové, které budou pokožce konkrétního pacienta vyhovovat. Některé přípravky jsou vedeny jako léčiva, díky čemuž na ně připlácí zdravotní pojišťovny.

Trpělivost a spolupráce všech stran

Složitost onemocnění, obtížnost léčby, náročnost na způsob života celé rodiny mohou někdy vést ke ztrátě důvěry, ke zhoršení vztahu mezi lékařem a pacientem i rodinou a tím narušovat spolupráci rodičů v péči o dítě. I mezi lékaři – pediatrem, alergologem a kožním lékařem – by měla být dobrá spolupráce.

Odhalení provokačních faktorů atopického ekzému a jeho léčba jsou časově náročné. Buďte tedy trpěliví. Léčba atopického ekzému se neřídí předem stanoveným obecným návodem. Každý případ onemocnění je nutné zvlášť pečlivě posoudit a pak odstranit všechny negativní vlivy. Cílem léčby je dosáhnout kontroly nad kožními příznaky.

Úloha dětského alergologa je nezastupitelná právě kvůli souvislostem atopického ekzému s jinými možnými příznaky alergie (zažívací obtíže, kopřivka, rýma, pískot průdušek apod.).

Dětský lékař, u kterého léčba atopického ekzému obvykle začíná, však pečuje také o to, aby se dítě vyvíjelo dobře tělesně, duševně i citově. Zná pacienta i jeho rodinu nejlépe ze všech lékařů. Stejně jako u každého jiného chronického onemocnění je cílem lékařů rodičům pomáhat, uklidňovat je a vracet jim důvěru v léčbu. Hovořte se svými lékaři otevřeně o svých zjištěních, pocitech i obavách.

Souhrn nejdůležitějších opatření předcházejících zhoršování ekzému

 1. U kojeného dítěte je třeba, aby kojící matka vyloučila ze své stravy kravské mléko, mléčné výrobky a vejce na dobu tří týdnů. Nedojde-li u dítěte ke zlepšení příznaků ekzému, může se matka vrátit ke své původní stravě včetně přiměřeného množství mléka a vajec. Výživu mateřským mlékem je vhodné udržet do 6 měsíců věku. Další složky potravy zařazujte postupně.
 2. Pokuste se udržovat svědivost kůže pod kontrolou, aby se dítě co nejméně škrábalo. Na noc by dítě mělo nosit pyžamo, ve dne lehké volné oblečení.
 3. Udržujte u dítěte krátké nehty.
 4. Udržujte kůži vláčnou, používejte promašťovací prostředky.
 5. Nepoužívejte parfémovaná mýdla, vhodné jsou naopak čisticí oleje.
 6. Koupejte dítě méně často a krátce. Když už dítě vnímá své onemocnění, při koupání mu buďte na blízku a bavte se s ním, aby ze své nemocné kůže nebylo nešťastné.
 7. V oblečení dítěte vyřaďte kontakt s vlnou, umělými vlákny a dráždivými materiály.
 8. Prádlo a oblečení, které se přímo dotýkají kůže dítěte, mají být z čisté bavlny a prané v nedráždivém pracím prostředku.
 9. Nepodporujte přílišným oblékáním pocení.
 10. Teplota prostředí, v němž se dítě pohybuje, má být přiměřená – 19–20 °C, místnosti je vhodné nepřetápět, tudíž dítě nepřehřívat, vhodný však není ani přílišný chlad.
 11. Pozor na prudké změny teploty (přechody z horka domu do zimy venku).
 12. Chraňte dítě před infekcí, druhotné infekce je třeba včas léčit.
 13. Vytvářejte klidné harmonické prostředí rodiny bez stresů a konfliktů.
 14. Podporujte klidný, nerušený spánek a klidné odpočinky během dne.
 15. Starší děti vhodně zaměstnávejte pomáháním v rodině i hrami.
 16. Hraní si s plastelínou a křídou není vhodné.
 17. Vylučte kontakt s lidmi, kteří mají opary.
 18. Nekuřte v bytě a domě, nevystavujte dítě tabákovému kouři.
 19. Vytvořte pro dítě doma bezalergenové prostředí (roztoči, zvířata).
 20. Postupné opatrné slunění a mořská voda působí většinou na ekzematické dítě blahodárně. Při mokvání kůže a při bakteriální infekci pozor na kontakt s pískem na pláži.

Zdroj: brožurka „Jak pečovat o dítě s ekzémem“, Institut UCB pro alergii

 
Sponzorem tohoto tématu je společnost UCB, dodavatel protialergických léčiv Zyrtec a Xyzal. V lékárně jsou k dostání bez předpisu tyto přípravky:
 • Zyrtec perorální kapky
 • Zyrtec tablety (7 nebo 20 tablet)
 • Xyzal tablety (7 a 14 tablet)
Více informací najdete na stránkách www.alergie.cz.

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sprchové filtry Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Produktová řada BLUE CAP® je určena pro každodenní hygienu pokožky se sklonem k různým druhům psoriázy, atopického ekzému...
Atopický ekzém
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem
Atopický ekzém není jen kožní problém, jak by se nezasvěceným mohlo zdát. Lidé s atopickým ekzémem často trpí také...
Atopický ekzém
Pomozte pokožce vypořádat se s atopickým ekzémem

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 5 dny
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 11 dny