Kosmetiky pro atopiky jsou v dnešní době plné obchody. Desítky různých značek tvrdí, že právě ony nabízejí ten ideální přípravek na pokožku atopika. Spotřebitel tak často zkouší nové a nové produkty, které ne vždy naplní jeho očekávání. Jak nevyhazovat peníze oknem? Zaměřte se na složení kosmetiky a její účel použití. Není krém jako krém…
Výběr kosmetiky podle skutečného stavu atopického ekzému
Připravte se na to, že v průběhu roku budete potřebovat různé typy kosmetických přípravků. Budete je muset střídat podle toho, v jakém stavu jsou především ložiska ekzému. Jinak se ošetřuje zarudnutí, jinak mokvání a jinak šupinatění.
Náš tip: Pravidlům používání kosmetiky pro atopiky se podrobně věnujeme v dvojčlánku Kosmetická péče o atopickou pokožku. Z něj si můžete udělat představu, jaké druhy kosmetiky budete potřebovat.
Pomůckou při výběru kosmetiky může být i to, v jakém ročním období ji budete používat. V topné sezoně pokožka více vysychá, a tak budou lépe fungovat vydatnější, mastnější přípravky. V létě se naopak mazání odlehčuje. Na toto téma jsme psali v článcích Promazávání atopické pokožky v létě a Atopická pokožka v zimě.
Zajímejte se o obsah účinných látek
Cílem promašťování atopické pokožky je obnova a udržování její bariérové funkce. Jde o to uzavřít mikroskopické prasklinky v pokožce a obnovit přirozený tukový film na ní. Tím se pokožka stane odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům a přestane ztrácet vláhu.
Nejde tedy o žádné vyhlazování vrásek, proto nejsou vhodné běžné krémy „na krásu“. Zřejmě vám nebudou stačit ani běžné hydratační krémy – pro přesušenou pokožku budou příliš slabým kalibrem.
Podrobnosti najdete v článku Složení promašťující kosmetiky pro ekzematiky.
Kupujte jen tolik, kolik máte šanci spotřebovat
Jak velké zásoby kosmetiky je potřeba si udržovat? Největší spotřebu budete mít u tělových mlék a podobných přípravků, které se používají na celý povrch těla, a to prakticky celoročně. Během zhoršení ekzému se totiž doporučuje promašťovat celou kůži i několikrát denně. Některé produkty se vyrábějí i ve větších baleních, na kterých může pravidelný uživatel ušetřit.
Preparátů na ošetřování samotných ložisek nemusíte mít v zásobě mnoho – záleží samozřejmě na tom, jak jsou ložiska rozsáhlá a jak často se akutní stavy vracejí. Běžná kosmetika pro atopiky je velice dobře dostupná v lékárnách i internetových obchodech, takže ani nečekané vzplanutí ekzému by vás nemělo zaskočit.
Otevřené kosmetické přípravky se snažte co nejdříve spotřebovat. Většinou totiž neobsahují konzervační látky. Mohou tak rychleji žluknout nebo se v nich mohou množit nežádoucí bakterie. Někteří výrobci mají i toto „podchyceno“ a balí kosmetiku do obalů se vzduchotěsným uzávěrem.
Rozhoduje názor vaší pokožky, ne značka krému
Tady je přehled několika rozšířených značek a jejich produktových řad určených k promazávání velmi suché a atopické pokožky:
- Bioderma Atoderm
- Eucerin AtopiControl a Complete Repair
- Avène XeraCalm (dříve TriXéra)
- A-derma Exomega a Cytelium
- Linola
- Protopan
- Cannaderm Atopos
- La Roche-Posay Lipikar
- Basic
- Excipial
Při volbě kosmetiky je ale rozhodující individuální snášenlivost a spokojenost, nikoli známost značky. Na druhou stranu značka není jen „reklama“. Za značkou mohou být léta výzkumu. Záleží na serióznosti každého výrobce.
I u málo známých nebo začínajících firem můžete narazit na kosmetiku, která vám bude absolutně vyhovovat a pomůže vám při zvládání ekzému.
Masti se vyrábějí také přímo v lékárnách podle individuálního doporučení lékaře. Takzvané neutrální masťové základy jsou k dostání i bez receptu.
Nejen mazání
Výběrem promašťující a zvláčňující kosmetiky, které se odborně říká emoliencia, však ještě nejsou pokryty všechny potřeby atopické pokožky. Tato pokožka je nejen nadprůměrně suchá, ale u některých atopiků i přecitlivělá až alergická.
Proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost i výběru kosmetických a drogistických přípravků určených pro běžnou péči – mytí pokožky, mytí vlasů, potlačování pocení atd. Někteří výrobci nabízejí mycí přípravky určené přímo atopikům. Jsou jiné v tom, že pokožku nevysušují.
Ideální jsou ty, které jsou zároveň označeny jako hypoalergenní – bez barviv, parfémů a konzervantů. Více se o tomto tématu píše v našem starším článku Jak umývat pokožku s atopickým ekzémem.
Jak nákup promazávací kosmetiky řešíte vy? Chybí vám v obchodech nějaké informace? Poradil vám s výběrem kožní lékař?